Opr. Dr. Hande Akbaş Menopoza girene kadar gerilemiyor
HABERİ PAYLAŞ

Menopoza girene kadar gerilemiyor

Çikolata kistleri yumurtalık ve tüplerde hasar yaratarak kadının gebe kalmasını zorlaştırıyor. Bu kistler kontrol altına alınmaz, tedavi edilmezse sürekli ilerliyor, hatta menopoza kadar hiç gerileme göstermiyor.

Transfer iptal edildi

26 yaşındayım. Bu ay dondurulmuş embriyo transferi olacaktım. Doktorum “Her şey çok güzel cuma günü yapabiliriz” dedi. Sonrasında kan örneği verdim. Ama tedavim iptal edildi. 4 gün önce her şey normalmiş. Neden bir anda arttı? Düzenli adet görüyorum. Doğru yolda mıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, progesteron hormon düzeyinizin normalken birkaç gün sonra artış göstermesi sizin o ay yumurtladığınızı anlatır. Dondurulmuş embriyolarınızı çözmeden önce rahim iç duvar kalınlığı yanında progesteron hormon düzeyiniz de önem taşır.

Buradaki yükseklik moleküler açıdan rahim iç duvar kalınlığınızda değişikliklerin başladığını, o andan sonra embriyolar çözülüp transfer edilirse tutunma ihtimalinin azaldığını gösterir. Bu nedenle transfer iptal edilmiştir. Muhtemelen sizde polikistik over sendromu mevcut ve buna bağlı bol yumurta toplanmış. Doktor, karın boşluğunuzda sıvı toplanıp hastanelik olma ihtimalini önlemek için embriyolarınızın dondurulması kararını vermiştir.

Anne olma şansım var mı?

10 yıllık evliyim. Çikolata kistim var, 2 kere açık ve kapalı ameliyat geçirdim. Çocuk istiyorum. Ameliyatlardan sonra hep ilaç kullandım ama gelişme olmadı. Tüp bebek istemiyorum. Normal yollardan anne olma şansım yok mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, çikolata kistleriyle seyreden hastalık menopoza kadar gerilemez. Tedavi edilmezse ilerlemeye meyilli, yumurtalık ve tüpleri tutarak doğurganlığı olumsuz yönde etkiliyor. 10 yıllık evli olmanız ve 2 kez ameliyat edilmenizden dolayı, yaşınız kaç olursa olsun, beklemeyin. Sizi muayene etmediğim için kendiliğinizden gebe kalma ihtimaliniz var mı? Varsa yüzde kaç bilmem mümkün değil.

Ama kanaatim bu alanda deneyimli bir uzmana başvurarak tedaviye başlamanız.

Kilo veremedim

Bende polikistik over var. Doktor tahlil yaptı, insülin direncim yüksek çıktı. Bana diyabet hastalarının kullandığı şeker ilacını verdi. Bu ilaç kilo verdirecekmiş. Bir ay içtim ama bir şey değişmedi. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, insülin direnci polikistik over sendromlu hastalarda sık rastlanan bir durumdur. Doktorunuz size doğru yaklaşmış. Elbette yaşam standartlarınızı değiştirmezseniz tek başına bu ilaç etkili olmaz, olamaz. Sizin sıkı bir diyet ve iyi bir egzersiz programına kaydolmanız gerekiyor. Ancak bunların yanında kullandığınız ilaç etkili olabilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder