Miyomlara 6 ayda bir takip

08 Kasım 2015, Pazar 19:00
AA

Miyomların her zaman sıkı takip edilmesi gerekiyor. 6 ayda bir doktora giderek durumunuzu öğrenin. Miyomunuz küçükse, çok hızlı büyümüyorsa 5 santim olana kadar herhangi bir müdahaleye gerek duyulmaz..

Adetlerim neden düzene girmiyor?

6 yıldır evli, 2 çocuk sahibi anneyim. Benim sorunum adet düzensizliği. Adetim her seferinde 10-15 gün arası gecikiyor. Ayrıca yüzümde de tüylenmeler var. Doktor bir arkadaşım bunun polikistik over sendromu belirtileri olabileceğini söyledi. Ama kendisi bu konuda uzman değil. Sizce tüm bunların nedeni nedir? 32 yaşına gelmeme rağmen adetlerim neden hala düzene girmedi?

CEVAP

Değerli okuyucum, adet düzeninde aksamalar, vücudun belli bölgelerinde artan tüylenme en sık polikistik over sendromunda ortaya çıkar. Bunun tanısını ancak kadın hastalıkları ve doğum uzmanı koyabilir. Tanı doğrulandıktan sonra adetlerinizin düzene girmesi için doktorunuz size bir takım ilaçlar önerebilir.

Ancak bu hastalığın kesin tedavisi olmadığından ne yazık ki şikayetiniz ne yönde olursa ona uygun tedavi verilecektir. İlacı kestiğiniz anda da bulgular geri gelebilir.

Baş dönmesinin nedeni miyom mu?

26 yaşında, 7 aylık evli bir kadınım. Sağ kasığımda 17 milimlik miyom var. Bu baş ağrısı, baş dönmesi ve adet döneminde ağrı yapıyor. Bunun için ne yapmam gerekir?

CEVAP

Değerli okuyucum, 17 milimlik miyom çok ufak olup bahsettiğiniz şikayetlerin sebebinin bu olma ihtimali çok düşüktür. Muhtemelen sizde adet öncesi gerilim sendromu mevcut. Baş ağrısı, baş dönmesi, stres ve kasık ağrısı yapar. Miyomunuzu düzenli olarak 6 ayda bir takip ettirin. Eğer hızlıca büyümüyorsa 5 santim olana kadar herhangi bir müdahaleye gerek olmayacaktır.

Tedaviyi bıraktım

22 yaşındayım ve 4 yıldır kötü kokulu bir akıntım var. Vajinit tanısı konuldu. Yaklaşık 1.5 yıl ilaç ve haplarla tedavi gördüm ama sonuç alamadım. Doktorlar bundan sonra tedavinin fitille yapılacağını söylediler. Ama kız olduğum için ilacı vermediler. Tedaviyi bıraktığım için hala akıntı ve koku var. Tedavi edilemediği sürece bunun bana bir zararı olur mu?

CEVAP

Değerli okuyucum, 4 yıl bir enfeksiyon için çok uzun bir süre, kaldı ki bakirelerde bu tür enfeksiyonlar çok daha nadir görülür. Bakire bir kadında vajinal enfeksiyonların en sık kaynağı makat bölgesindeki bakterilerin bu bölgeye taşınması neticesinde ortaya çıkar.

Size önerim öncelikle akıntınızdan kültür aldırmanızdır. Kronik enfeksiyonlarda en sık rastlanılan zorluk zamanla bakterilerin birçok antibiyotiğe karşı direnç geliştirmeleridir.

Kültürde hangi bakteri ürerse ve hangi antibiyotiğe karşı duyarlıysa ona göre tedavi uygulanmalıdır. Gerekirse hap yerine enjeksiyon formları denenebilir. Bakire olduğunuz için fitil kullanamazsınız.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.