Nedeni bulunursa mantar çabuk iyileşir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sık antibiyotik içmek, genital bölgenin devamlı ıslak kalması ve günlük ped kullanımı, şeker hastalığı ve kansızlık mantara neden oluyor. Tedavisi kolay ama öncelikle altta yatan neden bulunmalı ki iyileşmeniz kolaylaşsın.

Mantar bitmiyor

24 yaşındayım, vajinamda mantar var. Acaba bu ne gibi cinsel sorunlara yol açar? Bundan nasıl kurtulabilirim?

CEVAP

Sevgili okuyucum, mantar vajinada yararlı bakterilerin bir şekilde kaybolması sonucu baskın hale gelen organizmaların sebep olduğu bir durumdur. Cinsellik açısından sadece ilişki sırasında yanma ve acıya neden olabilir. Bunun birçok tedavisi vardır.

Tedavisi kolaydır ancak mühim olan mantara neden olan sebeplerin araştırılmasıdır. Sık antibiyotik kullanmak, o bölgenin devamlı ıslak kalması veya bölge temizliğinde sabun gibi yanlış temizlik maddelerinin kullanımı, günlük ped alışkanlığı, şeker hastalığı, kansızlık mantara neden olabilecek başlıca etkenler arasında yer alır.

Çikolata kistim varmış

34 yaşındayım. 2 aydır karın şişliği, mide bulantısı, halsizlik ve kasıklarımda ağrı hisediyordum. Doktora gittim. Sağ böbrekte büyüme, sol böbrekte 3 mm çapında kist olduğu söylendi. Ağrı kesici ve antibiyotik ilaç verdi.

Bir yıldır adet düzensizliğim var. Üç ay önce doktora gittim, “Çikolata kisti var, adet düzenleyici vereceğim” dedi. Kullandım adet gördüm. Ama bir daha olmadı. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, çektiğiniz kasık ağrılarının birçok sebebi olabilir. Yapılan ultrasonda böbreklerinizde taş saptanmış, yumurtalıklarınızda kist görülmüş. Yazdığınız tüm şikayetler her ikisinden de kaynaklanıyor olabilir.

Kistinizin kalın cidarlı olduğu söylenmiş. Mutlaka tümör belirteçleri yaptırıp sonucunu takip edin. Ayrıca kistiniz zaman içinde büyüyor ve şikayetleriniz artıyorsa çıkarılması uygun olacaktır. Böbrekleriniz için de mutlaka bir üroloji uzmanına başvurmalısınız.

Ağrı ve akıntım var

9 aylık evliyim. Cinsel ilişkiye girdikten sonra ağrı hissediyorum. Ayrıca evlendiğimden beri idrarım da kötü kokulu oluyor, akıntım da var. Sizce bütün bunlar normal mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, ilişki sırasında yaşadığınız ağrı ve kokulu akıntı vajinadaki enfeksiyonun bulguları. Kadın doğum uzmanına gidip muayene olmalı, akıntınızdan kültür aldırararak üreyecek olan mikrop türüne uygun antibiyotik içmeye başlamalısınız.

Aksi taktirde şikayetleriniz giderek artacak ve enfeksiyon kronikleşirse uzun süreli antibiyotik tedavisi kullanmak zorunda kalacaksınız. Üreyen mikroba göre eşinizin de tedavi görmesi gerekir. Aksi taktirde iyileşen enfeksiyon yeniden oluşacaktır.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder