Önce gebelik testi yaptırın

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Adet düzensizliği yaşayan kadının öncelikle gebelik testi yaptırıp hamilelik şüphesini değerlendirmesi gerekiyor. Eğer hamile değilseniz o ay kanamanın başlaması için doktorun önerisiyle ilaç kullanabilirsiniz.

Çalışmıyormuş

30 yaşındayım, bekarım. Cinselliği yaşamadım. Bir süredir uykusuzluk, adet düzensizliği gibi sıkıntılarım vardı. Doktora başvurdum. Bana hormon bozukluğu teşhisi konuldu. Bir de yumurtalıklarım çalışmıyormuş. Bana dışarıdan hormon veriyorlar. Ne zaman biter?

CEVAP

Sevgili okuyucum, size konulan tanı yumurtalıklarınızın çalışmaması ise buna biz erken menopoz diyoruz. Çok nadiren geri dönebilmekle beraber çoğunlukla kalıcı bir durum olup en az 40 yaşınıza kadar düzenli meme kontrollerinizi yaptırmak koşuluyla hormon kullanmanızı bu sayede kemik erimesi riskini azaltmanızı öneririm.

Ağrı ve akıntı var

4 gündür kahverengi akıntım ve kasıklarda ağrı var. Adetim birkaç gün sonra başlamalı. İlk kez böyle bir durumla karşılaştım, ciddi bir sorun mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, adet başlamasına yakın dönem de olsa kahverengi akıntının araştırılması gerekir. Bu en basitinden kullandığınız bir ilaç ya da ilişkiye bağlı olabileceği gibi, kist veya rahim içinde yer kaplayıcı oluşumlara kadar uzanan birçok nedenden kaynaklanabilir. Kaygılanmak yerine kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızı öneririm.

İlaçlar yüzünden mi?

Doğum kontrol hapını 3-4 haftadır içmiyorum. Adet görmedim, ilaçlar yüzünden mi? Adet günlerim değişir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, bu soruya doğum kontrol ilacını ne için kullandığınıza bağlı olarak yaklaşmak gerekir. Eğer korunma amacıyla kullanmışsanız bıraktıktan sonra 4 haftaya rağmen adet olamamışsanız öncelikle gebeliği ekarte edebilmek için kanda gebelik testi yaptırın. Adet düzensizliği nedeniyle ilaca başlamışsanız ne yazık ki düzensizliğe neden olan sebep hâlâ giderilmediğinden tekrar gecikmeler yaşayabilirsiniz. Bu durumlarda doğum kontrol ilaçlarının tedavi edici etkisiden çok, sadece adet görmenize yardımcı olur.

Kist sorun yaratır mı?

Yaşım 31, 4 yıllık evliyim. 4 santim folikül kistim var. 2 aydır doğum kontrol hapı kullanıyorum. Ne zaman geçer? 3 ay korunmadık, doktora gittim. Takipten sonra kist oluştu. Gebelik için sorun mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, folikül kistleri basit kistler olup genellikle 1-2 ay içinde kendiliğinden ya da doğum kontrol ilaçlarıyla geçer. Ancak 2 ay ilaç kullanmanıza rağmen geçmezse, o zaman bu folikül kisti olmayabilir, buna dikkat etmek gerekir. Eğer folikül kistiyse bu o ay için yumurtladığınızın göstergesi olduğundan şu an için bir sorun var gibi gözükmüyor. Size önerim 6-9 ay içinde kendiliğinden gebe kalamazsanız en azından bazı araştırmaların başlatılması için bu alanda uzman bir hekime başvurmanız olacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder