Önce gebelik testi yaptırın

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Spiral ile korunan, adeti geciken kadın ‘Gebe mi kaldım?’ diye endişeleniyor. Spirale rağmen nadiren de olsa gebelik olabilir ama her adet gecikmesi hamilelik anlamı taşımaz. Emin olmak için önce gebelik testi yaptırın.

Amniyosentez temiz çıktı

Eşim 20 haftalık hamile. Ultrasonda akciğerde ve ense kısmında sıvı birikmesi görüldü. Amniyosentez yapıldı, temiz. Doktorlar bebeği aldırmayı tavsiye ettiler. Biz aldırmamaya karar verdik. Doğumdan sonra çocukta ne gibi sıkıntılar olabilir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, amniyosentezle sadece bebeğin kromozomlarının dizilimi yani genetik hastalığı olup olmadığı anlaşılır. Bebeğinizde böyle bir duruma rastlanmamış. Ama bazı sendromlar veya enfeksiyonlar da bunun gibi bulgularla seyredebilir.

Bebeğiniz daha fazla büyümeden mutlaka yüksek riskli gebelikler bölümü olan perinatolojiden bir uzman meslektaşımın detaylı fikrini almanızı öneririm.

Kaşıntıdan rahatsızım

28 yaşındayım. 2-3 aydır adet dönemimden 1 hafta, 10 gün kadar önce vajinamda kaşıntı başlıyor. Adetim biteli 15 gün oldu ama kaşıntım devam ediyor. Daha önce adet başlamadan oluyor, adet olunca bitiyordu. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, bu şikayetleri genellikle vajinal mantarda görürüz. Buradan sadece yorum yapıyorum. Adet döneminden sonra artması da kullandığınız pedin o bölgeyi terletmesi ve kanama nedeniyle bakterilerin üremesi için daha uygun bir ortam meydana gelmesinden.

Muayene olup bu durum mantar mı anlaşılmalı daha sonra da gerekli tedavi başlatılmalı. Nadiren bu tip uzun süreli kaşıntılar vulvada anormal hücresel gelişimlere de bağlı olabililir. Tedaviyle geçmezse ya da sık sık nüks ederse biyopsi şart.

Gebe kalır mıyım?

Korunmak için spiralim var. Bir hafta boyunca eşimle her gün ilişkiye girdik. Adetim 2 gün gecikti. Acaba hamile kalma ihtimalim var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, spirale rağmen nadir de olsa gebelik olabilir. Spiral yerinde mi, kaymış mı kontrol edilmeli. Yerindeyse ve buna rağmen gebelik testi kanda yüksek çıkarsa ilk olarak akla dış gebelik gelmeli. Adet gecikmesi her zaman gebelik bulgusu olmayabilir. Size önerim öncelikle gebelik testi yaptırmanız.

Femur boyu kısa görünüyor 

32 haftalık gebeyim. Bu zamana kadar her şey normal gitti. Doktorum bir şey söylemedi. Elimde ultrason raporu var, kontrol edince femur boyunun 3 hafta kısa olduğu yazıyor. Canım çok sıkıldı. Bir sorun yaratır mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, gebeliğiniz boyunca femur boyu hep normal seyretmiş, ikinci düzey ultrasona girmişseniz ve orada da bir sorun çıkmamışsa tek bir femur boyu ölçümünün kısa olmasıyla down sendromu teşhisi kullanılmaz. Zaten aksi durumda doktorunuz da size “Her şey yolunda” demezdi.

Bazen femur yerine başka bir kemik ölçümü raporu girmiş olabiliyor ve bu da femur boyunun göreceli olarak geriden geldiğini düşündürebiliyor. Raporu doktorunuzla tekrar konuşursanız size gerekli açıklamayı yapacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder