Önerilen 1 yıllık süreyi tamamlayın

05 Kasım 2018, Pazartesi 05:01
AA

Mol gebelik halk arasında üzüm gebeliği diye bilinir. Bir kez görüldüyse tekrarlama ihtimali vardır. Doktorunuz, tedavi bitene yani 1 yıllık süre tamamlanana kadar size korunmanızı önerir. Tavsiyelerine uyun, sorun yaşamayın.

Anne olur muyum?

30 yaşındayım, 3 yıllık evliyim. Mol gebelik geçirdim, 10 aydır ilaç kullanıyorum. Doktor 1 yıl tedavi demişti ama ben ilacı bıraktım. Bir sorun olur mu? Acaba hormonlarım düzeldi mi? Ne zaman hamile kalabilirim? 

CEVAP

Sevgili okuyucum, mol yani halk arasında üzüm gebeliği diye bilinen bir durum. Yumurta ile spermin döllenme aşamasında oluşan genetik bir hata nedeniyle oluşur ve yaklaşık 1000 gebeliğin 1’inde ortaya çıkar. Bir kez ortaya çıktıysa ileriki gebeliklerde tekrarlama riski vardır.

Doktorunuz tedaviniz bitene yani 1 yıl süre tamamlanana kadar tekrar gebe kalmanızı önermemiştir. Siz korunmayı bırakmakla doğru bir yaklaşımda bulunmamışsınız. Mol gebelikte hormonlarınızda anormal bir durum yoktur. Mühim olan tekrar mol gebelik yaşamamanızdır.

Sizde tekrarlama riski yüzde 1-2’dir. 

Bebek istiyoruz

31 yaşındayım ve 5 yıllık evliyim. 2 yıldır bebek istiyoruz. Benim kan sayımım ve hsg testim temiz çıktı. Eşimin sperm testi raporu da normal. Bize ne önerirsiniz? 

CEVAP 

Sevgili okuyucum, size önerim vakit kaybetmeden üreme tıbbı alanında deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız. 2 yıldır olmadıysa mutlaka yardımcı üreme tetkiklerine başvurmanızı öneririm. Beklerken şu anda normal olan yumurta rezervinizi kaybedebilirsiniz. 

Doktorum krem verdi

38 yaşında, 11 yıllık evli, 2 çocuklu kadınım. Geçen yıl bende kondilom olduğunu öğrendim. Testlerden sonra HPV virüsü taşıdığım anlaşıldı; tip 11’miş. Parça aldılar “Sorun yok” dediler. Doktorum bir krem verdi. Eşim doktora gitmiyor, prezervatif de kullanmıyoruz. Ne yapmalıyım? 

CEVAP

Sevgili okuyucum, sizde daha çok kondilom denilen siğil yapan HPV tipi teşhis edilmiş. Doktorunuzun verdiği kremi düzenli olarak kullanırsanız siğiller bir süre sonra kaybolacaktır. Vajinal smear testlerinizi düzenli yaptırmanızı öneririm.

HPV’nin 100’den fazla tipi olduğundan bu virüsün yaptığı değişimleri erken teşhis edebilmenin tek yolu düzenli smear’den geçer.

Eşinizde de siğil varsa mutlaka bir üroloji uzmanına gitmeli ve tedavi olmalı. Siğiller yayılma eğiliminde olan yapılardır. Bu nedenle daha fazla ilerlemeden gereken yapılmalıdır.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.