Tedavi 10 yıldan fazla sürerse risk artıyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Genç yaşta menopoza giren kadına hormon tedavisi veriliyor. Bu tedavi genellikle 10 yıl kadar sürüyor. Çok uzun yıllar kullanılırsa meme kanseri riski belirgin oranda artış gösteriyor.

Bulantım neden arttı?

28 yaşındayım, 10 haftalık hamileyim ve bulantı nedeniyle yerimden kalkamıyorum. Çok halsiz ve iştahsızım. Birkaç gün önce kanamam oldu. Şimdi ilaç verdiler, onu kullanıyorum. Ama bulantım çok arttı. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde zaman zaman bazı anne adaylarında yoğun bulantı, halsizlik hatta kusma görülebiliyor. Sizin bu şikayetleri yaşayacağınız 2 haftanız kalmış dayanmaya çalışın. Sık sık, az az yiyin, bol sıvı tüketmeye çalışın, yağlı ve sıcak yiyeceklerden uzak durup kuru gıdalarla beslenin. Kanama olması düşük tehditi yaşadığınızı gösteriyor. Bunun en iyi tedavisi yatak istirahatidir. Ayrıca progesteron başlanmış ama bunu ağızdan kullanmak hem yan etkilerinin dayanılmaz olması hem de etkinliğinin azalması açısından pek tercih etmediğimiz bir durumdur. Size önerim bunu vajinal yoldan kullanmanız ya da enjeksiyon formuna geçmeniz.

Ne kadar kullanayım?

44 yaşındayım. 10 yıl önce adetten kesildim. Yedi yıldır östrojen hormonu kullanıyorum. Her yıl kontrolden geçiyorum. Aldığım ilaca devam etmeli miyim? Bu ilacı ne kadar kullanmam gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okuyucum, genç yaşta menopoza girmeniz nedeniyle meslektaşlarım size hormon tedavisi başlamış ki bence de doğru yapmışlar. Genelde hormon tedavisinin maksimum 10 yıl kullanılmasını öneriyoruz. Nitekim siz ilacı kestiğinizde 47 yaşında olacağınızdan bu neredeyse doğal menopoz yaşına denk geldiğinden artık kullanmamanız kabul edilebilir olacak. Çok kısa dönem ateş basması, terleme ve belki hafif depresyon yaşayabilirsiniz. Ama kısa süreceğini düşünüyorum. Keza hormona daha uzun süreler devam etmeniz meme kanseri riskinizi belirgin oranda artıracaktır.

Kanser miyim?

32 yaşındayım. Doktorum ultrasonla bakıp bana sağ yumurtalığımda basit kist olduğunu söylemişti. Kontrole gittiğimde yine baktı ve CA 125 testi yaptı; 127.8 çıktı. Doktor çikolata kisti olabileceğini söyledi. Ne anlama geliyor? Bu yumurtalık kanseri olduğumu mu gösteriyor? Adet görüyordum, bunun etkisi olabilir mi? Çocuk istiyorum, sorun yaratır mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, CA 12-5 hormonu hem endometriozis denilen çikolata kistiyle seyreden hastalıkta hem de yumurtalık kanserlerinde görülebilir. Ultrason veya pelvik MR gibi görüntüleme yöntemleri ayırıcı tanıda yardımcı olsa bile genel olarak kist ameliyatla çıkarılıp patolojiye gönderilmeden asla tam olarak tanısı konulamaz. Çikolata kistleri zemininde de nadiren kanser olabileceğinden, kistiniz büyükse laparoskopik dediğimiz kapalı cerrahi yöntemle deneyimli bir hekime ameliyat olmanızı ve materyalin patolojiye gönderilmesini öneririm.

Yazarlarımızdan

15 Nisan 2021, Perşembe 07:00
15 Nisan 2021, Perşembe 07:00
15 Nisan 2021, Perşembe 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder