Tedavi sonrası kontrole gidin

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mantar ya da vajinal iltihap için doktorunuzun verdiği tedaviyi eksiksiz uygulamalı ve bitince kontrole gitmelisiniz. Eğer her şey yolundaysa cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Enfeksiyon geçmemişse mikrobu eşinize de bulaştırabilirsiniz.

Adet bitince mi kullanayım?

33 yaşındayım, iltihap ve mantar var. Doktorum fitil ve krem verdi. Ben fitillerden birini kullandım ve 3 gün sonra adet gördüm. Yeni fitili adet bitiminde mi kullanayım? Fitili 3 gün ara ile kullanıyorum. Kullandıktan 2-3 gün sonra ilişkiye girmenin sakıncası var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, adet sırasında vajinal fitil kullanımına ara veriyoruz. Çünkü yoğun günlerdeki adetinizle birlikte fitil geri gelebilir ya da emilimi azalabilir. Keşke adetiniz bittikten sonra tedaviye başlasaydınız. Madem ki geriye 3-4 adet fitil kaldı, size önerim adetiniz lekelenme şeklinde azaldığı zaman geri kalan tedaviyi de tamamlamanız ve tüm fitilleri bitirmeniz. Tedavi bittikten sonra doktorunuza kontrole gitmeli, enfeksiyon tam olarak iyileşmişse ancak ondan sonra ilişkiye girmelisiniz. Aksi taktirde enfeksiyonu partnerinize de bulaştırabileceğiniz için siz iyileşseniz bile ondan size tekrar mikrop bulaşabilir.

İki aydır düzensiz

Beş ay önce düşük yaptım. Sonra yeniden gebe kalamadım. Eşim sperm testi yaptırdı. Ben rahim filmi çektirmek istiyorum. Bu arada 2 aydır adetim düzensiz. Bazen 3 gün geri gidiyor, zaman zaman da 2 gün ileri gidiyor.

CEVAP

Sevgili okuyucum, 5 ay önce gebelik oluşmuş. Her ne kadar devam etmemiş olsa bile bu sizin gebe kalabildiğinizi gösterir. Eğer gebelik kürtajla sonlandırıldıysa, o zaman rahim filmi çekilmesinde fayda olacaktır. Ama düşük kendiliğinden yani müdahalesiz olduysa o zaman sperm de normal olduğuna göre, birkaç ay daha kendi kendinize hamilelik deneyebilirsiniz.

Hamilelik riski var mı?

Adet sırasında ilişkiye girmek gebelikten korunmak açısından güvenli mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, genellikle 28-30 günde bir adet gören kadın için adetin son günlerinde ilişkiye girildiğinde gebelik ihtimali çok düşüktür. Ancak kadının adet sıklığı öne geldikçe (örneğin 22 günde bir) o zaman bugünlerde de gebe kalabilme ihtimali mevcuttur. Dolayısıyla başka bir korunma yöntemi kullanmamanız halinde (doğum kontrol ilaçları, spiral vb) adetin son günlerinde de ilişki gebelik açısından riskli olabilir. Adet sırasında girilen ilişkide gebelik oluşmasa bile enfeksiyonlayatkınlık normal zamana kıyasla daha yüksektir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder