Tedavi yetersiz kalırsa kısırlık riski doğabilir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kadınların sık sık şikayet ettiği akıntı ya da iltihap nadiren kısırlığa neden oluyor. Eğer chlamidya denilen mikrobu daha önce kaptıysanız ve yeterli tedaviyi görmediyseniz o zaman kısırlık riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kürtaj yüzünden mi?

Altı ay önce hamile kaldım. Hamile kaldığımı öğrenince çocuğu aldırdık. Şimdi evliyim ama hamile kalamıyorum. Akıntım oluyor ve iltihap var. Sizce bu yüzden olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, bebeğinizi aldıralı 6 ay olmuş. Hamile kalamadığınıza karar vermek için erken olduğu kanaatindeyim. Akıntı ve iltihap nadiren kısırlığa sebep olabilir ancak bunu sadece chlamidya denilen bir mikrobun sebep olduğu durumlarda görüyoruz.

Sizde bu bakteri saptanmadıysa kaygılanmayın. Hijyen açısından sizi rahatsız edebileceğinden tedavi olmanızda fayda var. Yaşınızı bilmiyorum ancak 2-3 ay daha kendi kendinize deneyin. Olmuyorsa bu alanda uzman bir hekime başvurup araştırmaları başlatın.

Adet düzenim bozulur mu?

Bir aylık evliyim ve nikahtan önce adet geciktirici hap kullandım. Adet düzenimi etkiler mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, zorunlu haller dışında adet düzeniyle oynanması biz kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının pek tercih etmediği bir durum. Bu tür ilaçlar hormon içerirler. Beklendiği üzere yan etkileri sıktır. Adetiniz ilacı bıraktıktan sonra 1 hafta içinde başlamazsa bir uzmana başvurmanızı öneririm. Bir kerelik kullanım olduğu için düzeninizi çok etkileyeceğini düşünmüyorum, sonrasında kullanmamanızı öneririm.

Ömrü ne kadar?

37 yaşında kadınım. Spiral taktırdım, 10 yıl oldu. Şikayetim yok ama spiralin değişmesi gerekiyor mu? Ömrü ne kadar?

CEVAP

Sevgili okuyucum, spiralleri genellikle 5 yılda bir değiştirip yerine yenisini takmaktayız. Sizinkisi takılalı 10 yıl olmuş. Vakit kaybetmeden aldırmanızı öneririm. Bir süre sonra spiral çok eskidiği i için ipi kopabilir. İşte o zaman spirali çıkartmak için anestezi almak ve ufak bir operasyon geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca spiralin de koruyuculuğu 5 yıldan sonra azaldığından her an gebe kalabilirsiniz.

Anne olabilir miyim?

32 yaşında ve evliyim. Geçtiğimiz yıl kolon kanseri tanısı ile ameliyat oldum. Düzenli olarak kontrolleri yaptırıyorum. Acaba benim annem olmamda sakınca var mı? Normal doğum yapabilme şansım var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, geçmiş olsun. Burada bilmemiz gereken kanser erken evrede yakalanarak cerrahi yöntemle tamamen giderildi mi yoksa ardından birkaç kür kemoterapi almanız gerekti mi? Kemoterapi aldıysanız yumurtalık rezervinizi görmeliyiz.

Keşke kemoterapi öncesi yumurtalarınızın dondurulması size önerilmiş olsaydı, şu anda bu tür bir kaygı yaşamıyor olacaktınız. Ayrıca sizi takip eden genel cerrah ve medikal onkoloğa da gebe kalma konusunda hazır olup olmadığınızı mutlaka danışmalısınız.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder