Tek yumurtayla anne olursunuz

01 Ağustos 2019, Perşembe 08:00
AA

Enfeksiyonlardan dolayı kadının bir tüpü ve yumurtalığı alınabilir. Kalan tüp sağlamsa kadın gebe kalır. Ama ameliyat ya da enfeksiyon nedeniyle diğer tüp de zarar görmüşse işler zorlaşabilir. Rahim filmi çektirip duruma baktırın.

Henüz gebe kalamadım

26 yaşındayım. Sol tüp ve yumurtalığım tamamen alındı. 8 aylık evliyim. Çocuk istiyoruz, gebe kalamadım. Ne yapayım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, sizin yaşınızdaki genç evli çiftlere 1 yıl kadar korunmasız ilişki ile deneme yapmalarını, gebelik oluşmuyorsa doktora başvurmalarını öneririz. Ama sizin durumunuz farklı. Geçirmiş olduğunuz muhtemel karın içi enfeksiyon nedeniyle sol yumurtalık ve tüpünüz zarar görmüş ve alınmak zorunda kalınmış. Yaşınız genç olduğu için normalde tek yumurtalık ve tüple de hamile kalabilmeniz beklenir. Ama eskiden geçirmiş olduğunuz enfeksiyon diğer tüpünüzü de etkilemiş olabilir. Böyle bir olası durumda hamile kalmanız güçleşir, gebe kalsanız bile dış gebelik olma riski artabilir. Bu sebeple lütfen daha fazla vakit kaybetmeden önce bir rahim filmi çektirerek geri kalan tüpünüzde herhangi bir hasar oluşmuş mu bunu kontrol ettirin. Ardından da gerekirse doktorunuzdan yardım isteyin.

1 aydır kanama sürüyor

20 yaşındayım, adet kanamam 1 ay sürdü ve doktora gittim. Bana rahim duvarı inceliği teşhisi konuldu. Doktor bana bir ilaç verdi. İlaç kanamayı ne zaman keser?

CEVAP

Sevgili okuyucum, sizin yaşınızda bir hastada rahim duvarı inceliği pek beklenen bir bulgu değildir. Bu sebeple gereksiz yere endişelenmemenizi öneririm. Büyük ihtimalle doktorunuz sizi muayene ettiği ayda yumurtlamanız olmadığı için rahmin iç duvarını ince gördü. İlacı her gün aynı zamanda almaya özen gösterirseniz kısa zamanda kanamanız kesilecektir.

Ameliyat olacakmışım

26 yaşındayım, 1.5 yıllık evliyim. 1 yıldır korunmuyoruz. Kimyasal gebelik yaşadım. Kontrolde sorun yok. Birkaç ay sonra peçeteye gelen kan sebebiyle uzmana gittim. Sağ yumurtalıkta kist saptandı ve doğum kontrol hapı verildi. 3 ay sonra kistler alınabilirmiş. Ameliyat yumurtalıklarıma hasar vermez mi? Ya anne olamazsam?

CEVAP

Sevgili okuyucum, yaşınız yumurtalıklarınızda kötü huylu bir kist olması için çok genç. Bahsettiğiniz tarzda kistlerin çoğu yumurtlama döneminden arta kalan artık yumurta kistleridir. Çoğu kendiliğinden ya da 1 ay doğum kontrol ilacı kullanınca geçer. Tabii çikolata kisti olmadığından emin olmalıyız. İlaca rağmen kistler büyüyorsa veya 5 santimin üzerindeyse o zamanda üreme tıbbıyla uğraşan bir hekim tarafından kapalı cerrahiyle yumurtalıklarınıza minimal hasar verilerek bir ameliyat gerekebilir. Bu ameliyat en son çare olarak önerilir. Kistleriniz büyümüyorsa hatta geçmişse endişelenecek bir durum oluşturmamaktadır.

Sıradaki haber yükleniyor...