Test yapmak için acele etmeyin

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tüp bebek tedavisi uygulanan kadınların gebelik testi için biraz sabırlı olması gerekiyor. Çünkü erken yapılan testler yanıltıcı olabiliyor. En iyisi doktorunuzun size önerdiği zaman testi yaptırın ve gereken sıklıkta tekrarlatın...

Gebelik testi yaptırdım

Tüp bebek yaptırdım, transferin 4’üncü günü gebelik testi yaptırdım. HCG 46.95 çıktı. Ertesi gün yine yaptırdım, bu kez 42.5 çıktı. Normal mi? Bana yardımcı olmanız mümkün mü? CEVAP Sevgili okuyucum, gebelik testinizi yaptırmak için aceleci davranmışsınız. Genellikle transferden 10-12 gün sonra testin yapılmasını önermekteyiz. Keza çatlatma iğnesine bağlı olarak da erken bakılan testlerde ne yazık ki yalancı pozitif sonuçlar çıkabilip sizi boşu boşuna ümitlendirecektir. Ayrıca gebelik testini her gün tekrar etmek yerine gün aşırı yapmak doğru olandır. Size önerim transferden sonra size önerilen zamanda testinizi tekrar ettirmeniz ve o zamana kadar artık baktırmamanız olacaktır.

Yumurtalar neden döllenmedi?


Eşimle ben tüp bebek tedavisi yaptırmaya karar verdik. Benden 17 yumurta toplandı ama hiçbiri döllenmedi. Acaba bunun nedeni nedir? CEVAP Sevgili okuyucum, bu ilk tüp bebek denemenizse size uygulanan tedavi şeklinden laboratuvar şartlarına, sizin yumurtalarınızdan eşinizin spermine kadar birçok farklı nedenden dolayı döllenmeme olabilir. Tüp bebek deneyim işidir. Bazen uygulanan ilaçlar ve tedavi yöntemi yumurtalarınızı olumsuz etkilemiş olabilir. Ayrıca döllenmede yumurta olduğu kadar sperm de önemli bir rol oynamaktadır. Size önerim birkaç ay sonra deneyimli ve farklı bir hekimle tekrar tüp bebek denemeniz ve sonucun ne olduğuna bakılması olacaktır. Eğer sebep uygulanan tedavi veya laboratuvar olumsuzluklarıysa aynı sonuçla tekrar karşılaşmayacaksınız. Ancak yine döllenmezse bu kez sebep sizin ya da eşinizin üreme hücreleri kaynaklı olacağından ne yazık ki buna ülkemizde yapılabilecek bir tedavi bulunmamaktadır.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder