Test yaptırın gebelik sağlıklı başlasın...

01 Aralık 2017, Cuma 05:00
AA
Hamile kalmak isteyen kadının mutlaka kadın doğum uzmanına başvurarak jinekolojik muayene olması şart. Ayrıca tam kan sayımı, sarılık ve kızamıkçık testleri, guatr hormon düzeyleri de ölçülmeli ki gebelik en sağlıklı şekilde başlasın...

Anne olmak istiyorum

30 yaşındayım, 2 yıllık evliyim. Evliliğimin ilk yıllarında çocuk sahibi olmak istemedim. Ama şimdi gebe kalmak istiyorum. Hamile kalmadan önce yaptırmam gereken testler var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, gebelik planlayan tüm kadınlara ilk önerimiz mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurarak jinekolojik muayene olması, vajinal smear aldırmasıdır. Ayrıca tam kan sayımı, sarılık testleri, kızamıkçık testleri, guatr hormon düzeylerinin ölçümünün de yapılması uygun olacaktır.

Kuluçkaya mı yattılar?

44 yaşındayım, hiç evlenmedim. Genital bölgemede 5-6 adet siğil çıktı. Yaktırdım. Bu siğiller bana nereden bulaştı? Bu siğillerin yıllarca kuluçkaya yattıklarını okumuştum, Acaba doğru mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, siğiller genellikle HPV virüsü tarafından oluşur ve bu virüs sıklıkla ilişki yoluyla geçer. HPV virüsü vücuda bir kez girdikten sonra hemen bulgu vermese bile sessiz olarak sizinle yıllarca yaşayabilir. Bağışıklık sisteminizin zayıfladığı bir zamanda da aktif hale gelerek siğil ya da bazı tipleriyle rahim ağzı kanserine neden olabilir. Siğiller kanserleşmez. Ama yayılmaya meyillidir. Daha fazla ilerlemeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm.

Aşılama tutmadı

27 yaşındayım. Uzun yıllardır polikistik over nedeniyle tedavi görüyorum. 3 kez aşılama yapıldı ama gebe kalamadım. Ben nasıl anne olacağım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, polikistik over sendromlu hastalarımızda adet düzensizliği şeklinde kendini gösteren yumurtlama bozuklukları varsa o zaman genellikle bebek sahibi olabilmek için biz kadın doğum uzmanlarının yardımlarına ihtiyaç duyarlar. Sizde en olumlu yön, yumurtalık rezervinizin bol olmasıdır. Genel yaklaşım hasta 3 kez aşılamayla gebe kalamamışsa daha fazla vakit kaybetmeyip tüp bebek yöntemine geçilmesidir. Tüp bebek konusunda deneyimli ellerde gebelik şansınız embriyo başına yüzde 30-35 olacaktır.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.