Tiroid sorunları etkiliyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Tiroid bezinden kaynaklanan sorunlar adet düzensizliklerine neden oluyor, yumurtlamayı da olumsuz etkiliyor. Gebe kalmak istendiğinde sıkıntı yaratıyor. En iyisi doktora gitmek ve ilaç tedavisine başlamak...

Aynı kesede iki bebek

Tüp bebek yaptırdım. Tek embriyo transfer edilmesine rağmen doktorum aynı kese içerisinde 2 bebek gördüğünü yani tek yumurta ikizleri olacağını söyledi. Bu duruma rastlıyor musunuz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, bazen tek embriyo transferi yapmış olsak bile o embriyo transfer sırasında ya da sonrasında ikiye bölünerek iki embriyonun gelişimine sebep olabiliyor. Aynı embriyodan kaynaklandıkları için de tıpa tıp benzer yani tek yumurta ikizi oluyorlar.

Nadiren aynı kese içinde tek bir plasentadan beslenmeleri sebebiyle ikizden ikize transfuzyon denilen bebeklerden birbirlerine kan akım geçişi olması nedeniyle gebeliğiniz boyunca sıkı takip edilmeniz dışında diğer ikiz gebeliklerden bir farkınız olmayacaktır.

Adetlerim çok ağrılı geçiyor

24 yaşında kızım. Adetlerimin çok ağrılı geçiyor. Kadın doğum uzmanına gittim yapılan test ve ultrasonda bir şey çıkmadı. Bu durum ileride anne olmamı etkiler mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, genellikle çikolata kistleri çok ağrılı adet görmenize neden olur. Ancak doktora gittiğinizi ve sorun saptanmadığını ifade ettiğiniz için çikolata kisti elenmiş bulunmaktadır.

Bazen yumurtlamaları çok etkili olan kadınlarda da adet sancıları yoğum olabilmektedir. Bu durum hayat konforunuzu etkiler hale geldiyse, o zaman doktorunuza danışarak bunu kontrol altına alabilecek bazı ilaçlara başlayabilirsiniz.

Tiroid yüzünden mi?

29 yaşındayım, 2 yıldır tiroid sorunları yaşıyorum. Bazı ilaçlar veriyorlar ama gebe kalamıyorum. Acaba tiroid bezleri hamile kalamamakta ne kadar etkili?

CEVAP

Sevgili okuyucum, tiroid bezi sorunlarının, adet düzensizliklerine sebep olarak yumurtlama üzerine olumsuz etkisi bulunur. Az çalışması halinde adetlerde gecikme, çok çalışması halinde de sık adet görme karşımıza çıkar.

Adetin düzensiz olması da yumurtlama da sorun olduğunun en önemli bulgusudur.

Gebe kalmanız durumunda da tiroid bezi hastalıkları sorun çıkaır. Gebeliğin erken dönemlerinde düşük, ileriki dönemlerinde ise bebeğin zekasında gerilik gibi ciddi sorunlar doğurabilir.

Tiroid sorununuz geçmesine rağmen gebe kalamamışsanız o zaman mutlaka bir uzmana başvurarak 2 yıldır niçin gebe kalamadığınızın araştırılması uygun olacaktır.

 

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder