Tüplerin durumu değerlendirilmeli

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dış gebelik nedeniyle ameliyat olmuş kadında karın içinde yapışıklıklar görülebilir. Bu nedenle çocuk sahibi olmak için aşılama yapılmadan önce rahim filmi çekilerek tüplerin değerlendirilmesi gerekir.

Sezaryen sakıncalı mı?

33 yaşındayım, 32 haftalık hamileyim. Normal doğumdan korkuyorum. İlk kez anne olacağım? Sezaryen sakıncalı mı? Doktorum, karar vermek için erken olduğunu söylüyor. Ne önerirsiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, her iki doğum şeklinin de kendisine göre artı ve eksileri vardır. Vajinal doğumda annenin doktorla baştan sona iletişimi çok önemli. Eğer bazı korkular varsa doğum anında ıkınmada zorluk yaşarsanız bebeğiniz sıkıntıya girebileceği için vajinal doğumu pek önermiyorum.

Üçten fazla çocuk istemiyorsanız sizin durumunuzda sezaryen daha doğru olacaktır. Ayrıca doktorunuz haklı. Belki de gebeliğiniz ilerledikçe, bebeğin kilo veya pozisyonuna bağlı olarak belki de zorunlu sezaryen gündeme gelecek. Genellikle hamileliğin son ayına kadar doğum şekline karar vermiyoruz.

Aşılama yapmak istiyorlar

27 yaşındayım, hamile kalamıyorum. 1 yıl önce sağ yumurtalığımda dış gebelik oldu, laparoskopi ile alındı. Tekrar hamile kalamadım. Doktor “Yumurtlama oluyor, aşılama gerek” dedi. Sizce tüplerim tıkanmış veya yapışıklık olmuş mudur? Rahim filmi bunları görmek için yeterli mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, dış gebelik olduysa tüplerde etkilenme kuvvetle muhtemeldir. Etkilenmenin boyutunu anlamak için mutlaka rahim filmi çekilmesi gerekir. Dış gebelik sonrasında geçirdiğiniz ameliyata bağlı olarak da karın içinde yapışıklıklar olabileceğinden aşılamadan önce mutlaka rahim filmi çektiremelisiniz.

Böylece tüpleriniz incelenmiş olur. Keza tüplerinizde bir sıkıntı varsa o zaman aşılama yapılmasının bir anlamı olmayacak, direkt olarak tüp bebek yöntemine geçiş gerekecektir. Size uygulanacak tedavi yöntemine doğru karar verilebilmesi açısından da bu filmin çekilmesi gerekir.

Annemde tümör var

59 yaşındaki anneme rahim kanseri teşhisi konuldu. Ameliyatı yapan doktor ise sarkom türü olduğunu söyledi. Radyoterapi ve kemoterapi önerildi. Siz ne dersiniz?

CEVAP

Sevgili okuyucum, rahim kanserlerinin yüzde 80’i endometriod tipte adenokarsinomdur. Ancak doktorunuzun bahsettiği sarkom çok farklı bir tanıdır. Size önerim öncelikle patoloji sonucuna bakmanızdır.

Her iki tanı da farklı tedavi yaklaşımları ve sağ kalım oranları içerdiğinden mutlaka ayırıcı tanı yapılmalıdır. Bu sebeple bir an önce annenizin doktoruyla iletişime geçmenizi öneririm.

Yazarlarımızdan

16 Eylül 2020, Çarşamba 08:12
16 Eylül 2020, Çarşamba 08:06
16 Eylül 2020, Çarşamba 08:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder