Var olanı korumak için

12 Haziran 2019, Çarşamba 08:00
AA

Bazen genç yaşta yumurta fonksiyonları azalabiliyor. Evli değilseniz ya da hemen çocuk sahibi olacak durumunuz yoksa vakit kaybetmeden yumurtalarınızı dondurun ki anne olmak istediğiniz zaman sorun yaşamayın.

İlacı bırakınca kanama bitiyor

28 yaşındayım, düzensiz adet görüyorum. Birçok doktora gittim, yumurtalığımın çalışmadığını söylediler. Verdikleri ilaçlar da fayda etmedi. Doğum kontrol ilacı kullanıyorum, içince adet görüyorum. Bırakınca kanama hemen kesiliyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, anlaşıldığı kadarıyla genç yaşta yumurtalık fonksiyonlarınız azalmış. Muhtemelen ailenizde birilerinde de bu durum mevcut ve genetik olarak siz bunu almışsınız. Düzensiz de olsa adet görmüş olmanız henüz menopoza girmediğinizi gösteriyor. Dolayısıyla yumurtalık rezervinizin son durumuna ultrasonla bakılmalı. Yumurta gözüküyorsa ve evliyseniz menopoza girmeden bir an önce tüp bebek yaptırarak çocuk sahibi olmaya çalışmanızı öneririm. Eğer evli değilseniz o zaman en azından var olan yumurtalarınızı da zamanla yitirmeden dondurulmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğum olmuyor

27 yaşında, 14 aylık evli kadınım. Adetlerim hep düzensiz. Doktora her gidişimde “Yumurtlama problemin var” deyip hap veriyorlar. Daha sonra vajinal ultrasonla bakıp başka bir ilaç veriyorlar. 36 saat içinde ilişkiye girmeme rağmen çocuk sahibi olamıyorum. Acaba adet düzensizliği için tavsiye edeceğiniz bir uygulama var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, size verdikleri ilaçlardan ve yaptıkları yorumlardan sanki polikistik over sendromu dediğimiz durum yüzünden vaktinde yumurtlayamıyor ve buna bağlı olarak da hamile kalamıyorsunuz. Kilonuz varsa mutlaka diyet ve egzersiz ile kilo vermenizi, insülin direnci var mı baktırmanızı tavsiye ederim. Varsa gerekli tedavinin başlatılmasını ama halen gebelik olmuyorsa o zaman bu konuda uzman bir hekime başvurmanızı ve 14 aydır gebe kalamamanızın sebebinin detaylı araştırılmasını öneririm. Bazen tek başına kilo vermeniz ve insülin direncini gidermeniz bile yumurtlamalarınızı yeniden başlatarak bize ihtiyaç kalmadan bebek sahibi olabilmenizi sağlayabilir.

Hangisini seçeyim?

Ben bir doğum kontrol hapı kullanıyordum. Birkaç aylığına ara verdim. Şimdi tekrar başlamak istiyorum. Aynı ilacı alsam olur mu? Yoksa daha etkili başka bir ilaç mı almam gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okuyucum, daha önce kullanmış olduğunuz ilaçtan memnun kaldıysanız o zaman onunla devam etmeniz en doğrusu olacaktır. Vücudunuzun alıştığı ve yan etkisini pek görmediğiniz doğum kontrol ilacı daima sizin için en uygun olanıdır. Doğum kontrol ilaçların tümü yüzde 99’un üzerinde etkilidir. Birine göre daha etkili doğum kontrol ilacı diye bir durum bulunmamaktadır

Sıradaki haber yükleniyor...