Yeniden gebe kalmak istiyorsanız...

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Daha önce anne olan kadın ikinci çocuğu istiyor, gebe kalamıyor. Böyle durumlarda detaylı araştırma yapılmalı. Yaşanan dış gebelik, geçirilmiş ameliyatlara bağlı yapışıklıklar ve eşin değişen sperm sayısı hamileliği etkileyebilir...

İkinci kez anne olmak istiyorum

32 yaşındayım, bir çocuğumuz var, ikinciyi istiyoruz. Ben dış gebelik geçirdim. Ameliyat oldum, artık çocuk sahibi olmak istiyorum. Korunmuyoruz ama hamile kalamıyorum. Acaba gebe kalabilir miyim?

CEVAP

Değerli okuyucum, korunma süreniz 6 ayı geçtiyse öncelikle bir rahim filmi çektirerek diğer tüpünüzün durumunun değerlendirilmesini öneririm. Dış gebelik genellikle tüplerde karın için enfeksiyonlar ya da geçirilmiş ameliyatlara bağlı olarak ortaya çıkan harabiyetlerden oluşur ve iki taraflı olma ihtimali vardır. Diğer tüpünüzde sorun yoksa o zaman yumurtalık rezerviniz ve eşinizin sperminin son durumu araştırılmalıdır. Bir çocuğunuz olduğu için lütfen gerekli araştırmaları ertelemeyin. Çünkü yıllar içinde araya başka bir sorun eklenmiş olabilir.

Gebelikle ilgili mi?

Nişanlımla sürtünme yoluyla bir ilişki yaşadık. O dönem tam yumurtlama dönemimdi. Zevk suyu hamile bırakır diye korkuyorum. Adetim 4 gün gecikti. Hafif kasık ağrıları yaşıyorum ama adet olmuyorum. Bunun gebelikle bir ilgisi olabilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, vajinal bölgeye giriş olmadığı sürece gebelik olma riski çok düşüktür. Adetinizin neden geciktiğini anlamak için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak muayene olmanızı öneririm. Kasık ağrısına neden olabilecek kist veya baska olumsuz bir yapı baktırmanızı tavsiye ederim. Bu konuya çok takılıyorsanız kanda gebelik testi yaptırarak da hemen rahatlayabilirsiniz. Keza değer 5’in altındaysa gebe değilsiniz demektir.

Adet kanaması geciktiriliyormuş

25 yaşındayım, adet kanamasının geciktirmek için bazı ilaçlar olduğunu duydum. Acaba bunları kullanmanın sakıncası var mı? Bunlar hangi durumlarda kullanılabilir ve doktor tavsiyesi şart mıdır?

CEVAP

Sevgili okuyucum, ben kendi hastalarıma çok mecbur kalmadıkları sürece adet geciktirici ilaçları kullanmamalarını öneriyorum. Bu ilaçlar maalesef hormon içermekte ve kullanıldıktan bir süre sonra adet düzeninizi bozabilmektedir. Bu sebeple bir doktor tavsiyesi ve mutlak gerekçe olmaksızın bu tür ilaçların kullanımını uygun bulmuyor, size de tavsiye etmiyorum.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder