Yeniden hamile kalınca doktora...

16 Ekim 2018, Salı 05:00
AA

Dış gebelik tekrarlayabilen bir durum olduğu için yeniden gebe kaldığınızda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bebeğin doğru yere yerleştiğinden emin oluncaya kadar ilk haftalarda sıkı takip edilmeniz çok iyi olur...

Kanamam kesildi

30 yaşındayım. Kanamalı kistim var. Doğum kontrol hapı verdiler. İlk ayda kanama kesildi. Bu kistimin yok olduğunu mu gösterir? Tedavim erken bitirilebilir mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kanamanızın kesilmesiyle kistin boyutunun küçülmesi arasında ilişki yok. Kistinizin ne kisti olduğuna göre doğum kontrol ilacıyla küçülüp küçülmeyeceği değişecektir. Bazı kistler tedaviye tam cevap vererek 1 ayda bile tamamen kaybolabileceği gibi bazı kistlerin ise sadece büyümesi durdurulabilir. Ama boyutları aynı kalır (örneğin; çikolata kistleri) ya da nadiren bu ilaçlara rağmen kistler büyüyebilir. Bu durumda çıkarılarak patolojiye gönderilmeleri gerekir.

Çocuk istiyoruz

2 yıl önce evlendim, her şey yolunda ama çocuğumuz olmuyor. Tedaviye başladım. Doktorum sol yumurtalığımda kist olduğunu söyledi. Bu ay doğum kontrol hapı kullanmaya başlayacağım. Eşime bir çocuk vermek istiyorum. Yapmam gereken bir şey var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucum, 2 yıldır gebe kalamadığınıza göre her şeyin yolunda olmadığı anlaşılıyor. Öncelikle sol yumurtalığınızdaki kist ne tür bir kist? Örneğin; çikolata kistiyse bu bile gebe kalamamanız için bir sebep olabilir. Şu anda doğum kontrol ilacı kullanmaya başladıysanız zaten hamile kalamazsınız. Size önerim üreme tıbbı alanında deneyimli bir hekime başvurarak kendinizin ve eşinizin kapsamlı analizinizi yaptırmanızdır.

Dış gebelik tekrarlar mı?

29 yaşındayım. 2 ay önce hamile kaldım ama dış gebelikmiş. Doktorum herhangi bir operasyon yapmadı, gerek olmadığını söyledi. Acaba dış gebelik tekrarlar mı? Bu konuda sorun yaşar mıyım? Çocuk sahibi olabilecek miyim?

CEVAP

Sevgili okuyucum, dış gebelik nadiren tekrarlayabilir. Yeniden gebe kaldığınızı öğrendiğiniz an doktorunuza başvurmalı ve mutlaka geçmişte dış gebelik yaşadığınızı belirtmelisiniz. Bebeğin doğru yere yerleştiğinden emin oluncaya kadar ilk haftalarda sıkı takip edilmeniz gerekir. Dış gebelik çoğunlukla tüplerinde problem olan hastalarda görülür. Eğer 6-9 ay içerisinde tekrar hamile kalamazsanız en doğrusu rahim filmi çektirerek tüplerinizde sorun var mı baktırmanız olacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.