Yerine ve boyutuna bakılıyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Rahmin iyi huylu tümörü olan myomun en sık yaptığı şikayetler karın ağrısı, şişkinlik, adet düzeninde bozulma ve kanamada artıştır. Myomların tedavisi yerleştikleri yere ve boyutlarına göre planlanır...

Eşim 3 aylık iğne yaptırmış


Eşim adet görmüyor ve 7 aydır hamile kalamıyor. 3 aylık korunma iğnesi yaptırmış. 3 kez doktora gittik, bir sorun olmadığını söylediler. Doktor “Bu iğneler de gebeliği engeller” dedi. Etkisi 1 yıl kadar sürermiş. Ne yapmalıyız? CEVAP Sevgili okuyucum, 3 ayda bir, korunma amacıyla uygulanan bu iğneler içerdikleri hormon nedeniyle sıkça adetlerde düzensizliğe, en sık olarak da kişinin bir süre adet görememesine neden olmaktadır. Genellikle tek dozda görülmeyen bu şikayetler özellikle iğnenin birden fazla kez uygulanmasıyla sıkça ortaya çıkar. Maalesef vücuttan bu hormon tamamen atılıncaya kadar eşinizin adetleri normale dönmeyecektir. Çoğunlukla 6-12 ay içinde adetlerin normale dönmesi beklenir. Eğer bu kadar süre geçmesine rağmen eşiniz halen adet göremezse o zaman iğne dışında erken menopoz ve diğer etken olabilecek sebepler düşünülüp araştırılmalı. İğneye bağlı olarak eşinizin şu an için yumurtlaması aşırı baskılanmış olduğundan maalesef gebe kalması da beklenmez. Bu yüzden “7 aydır deniyoruz, olmuyor” diye endişelenmeyin. Eşiniz adet görmeye başladıktan sonra gebelik planlayabilirsiniz.

[[HAFTAYA]]

Myom varmış ameliyat önerdiler


40 yaşındayım. 4-5 aydır adet kanamalarım düzensiz. 10 gün doktora gittim. Doktor bana myom olduğunu söyleyip ameliyat olmamı önerdi. Myom nedir? Tehlikeli midir? CEVAP Sevgili okuyucum, myom rahmin iyi huylu tümörü olup, en sık bulgusu kasık ağrısı, karında şişkinlik ,adet miktarında artış ve düzeninde bozulmadır. Yerleştikleri yere ve boyutlarına göre farklı bulgular verirler ve tedavileri de ona göre farklılık gösterir. Rahimin dış tabakasına yerleşmiş myomlar genellikle 5 santim oluncaya kadar sadece takip edilir. Eğer hızlı büyüme varsa, kişi artık karın ağrısından rahatsız olur hale geldiyse genellikle laparoskopik olarak kapalı ameliyat ile çıkarılır. Adet miktarında artışa neden olan myomlar sıklıkla rahmin iç tabakasına yerleşmiş olduklarından 1-2 santimken bile bulgu verebilirler. Bu nedenle çok büyümesine izin verilmeden ve aşırı kanamaya bağlı kansızlık gelişmeden histeroskopi denilen rahmin içine alttan kamerayla girilmesi ameliyatıyla çıkarılır. Size de doktorunuz büyük ihtimalle bu ameliyatı önermiştir. Myomunuz kansızlığa sebep olacak kadar kanamaları arttırdıysa, hamilelik düşünüyorsanız bu ameliyatı olmanızı öneririm. Myomların menopoza girinceye kadar büyümesi beklendiğinden sizin de menopoza girmek için önünüzde 10 yıl olduğundan bu myom er ya da geç size sorun yaratacağından beklemenizin size bir faydası olmayacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder