Yoğun kanama kansızlık ve halsizliğe neden olur

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yoğun adet kanaması kansızlığa vea halsizliğe sebep olabilir. Bu da kadını yorgun düşürür. Sebebini ortaya çıkarmak şart. Hormon testleri yapılmalı, rahim iç duvarında sorun var mı görmek için biyopsi yapılmalı, tedavi ona göre başlamalı.

Kanama çok oluyor

26 yaşındayım, 5 ay önce rahim ağzındaki yara yakıldı. Adetim ilk günden beri çok sancılı oluyor ve yoğun geçiyor. Doktor, çatlamayan kistler olduğu söylendi ve doğum kontrol hapı verdi. Son adetimden 3 gün sonra yine kanamam oldu. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, yoğun adet kanamasının kansızlığa yol açarak bir süre sonra halsizliğe neden olması çok normaldir. Sebebini anlamak için öncelikle sizden hormonal analiz istenmeli. Bu sonuçlar normal gelirse rahim iç duvarında herhangi bir patoloji var mı bakmak için biyopsiyle bir örnekleme yapılmalı. Hormon ilacını her şey normalse kullanmanızı öneririm. Sebebi bulmadan sorunu gidermek sonuç getirmeyecektir.

Çikolata kistim varmış

34 yaşındayım, 2 aydır karın şişliği, mide bulantısı, halsizlik ve kasıklarımda ağrı hissediyordum. Doktor, sağ böbrekte büyüme, sol böbrekte 3 mm çapında kist olduğu söylendi. Ağrı kesici ve antibiyotik ilaç verdi. Bir yıldır adet düzensizliği yaşıyorum. Üç ay önce yine doktora gittim ve bana “Çikolata kisti var, adet düzenleyici vereceğim” dedi. Kullandım, adet gördüm. Ama bir daha olmadı. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kasık ağrılarının birçok sebebi olabilir. Ultrasonda böbreklerinizde taş saptanmış ve yumurtalıklarınızda kist görülmüş. Şikayetler her ikisinden de kaynaklanıyor olabilir. Kistinizin kalın cidarlı olduğu söylenmiş. Mutlaka tümör belirteçleri yaptırıp sonucunu takip etmelisiniz. Ayrıca kistiniz zaman içinde büyüyor ve şikayetleriniz artıyorsa, boyutu tekrar değerlendirilerek çıkarılması uygun olacaktır. Böbrekleriniz için de mutlaka bir üroloji uzmanına başvurmalısınız.

Çocuk sahibi olamadık

28 yaşındayım, 8 aylık evliyim. Akıntı şikayetiyle doktora gittim. Doktor, vajinal yoldan kullanılan bir tablet verdi. Eşime de geçebileceğini belirtti. Üç aydır korunmuyoruz, çocuk sahibi olamadık. Akıntı yüzünden mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, makat bölgesi, tuvalet, havuz v.b. dış kaynaklardan enfeksiyon alabileceğiniz gibi partnerinizden de almış olabilirsiniz. Bu sebeple çoğu vajinal enfeksiyonun en doğru tedavisi eşinizin de tedavisini içerir. Aksi taktirde sizi iyileştirsek bile eşiniz iyileşmediği sürece size enfeksiyonu bulaştırır, uzun süre antibiyotik kullanmak zorunda kalırsınız. Korunmayı bırakalı 3 ay olmuş. Önerim en az 9 ay daha kendi kendinize denemeniz, gebe kalamazsanız o zaman uzmana başvurun.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder