Yüksek şeker bebeği etkiler

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Şeker hastalığı nedeniyle insülin kullanan kadınların anne olmasında sakınca yok. Sadece şeker düzeyinin kontrol altında olması gerekiyor. Çünkü gebelikteki yüksek şeker bebeğe zarar veriyor.

Neden kanama oluyor?

1 yıldır korunmuyoruz. 2 ay önce kimyasal gebelik yaşadım. Birçok doktora gittim, yumurtalık ve hormonlarımda sorun yokmuş. Eşim sperm testi yaptırdı, orada da sıkıntı yokmuş. Hâlâ bekliyorum. Yumurtlama günlerimde kanama oluyor ve bazen 1 hafta sürüyor. Sizce ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, yumurtlama günlerinde bazı kadınlarda leke şeklinde 1 gün süren kanama görülebilir. Ama bu durum kesinlikle 1 hafta sürmez. Size önerim jinekolojik bir ultrason yaptırarak rahminizin içinde polip, myom gibi yer kaplayıcı ve lekelenmeye neden olabilecek bir yapı var mı mutlaka bakılması. Rahim filmi çekilmediyse çektirmenizi öneririm. Bu filmle rahim içi ve özellikle tüpleriniz değerlendirilebilecektir. 2 ay önce hamile kalabilmişsiniz. Panik yapmadan bu tetkikleri yaptırdıktan sonra konuşmak daha iyi olur.

Şeker hastalığı bebeğime geçer mi?

32 yaşındayım, 12 yıldır şeker hastasıyım ve insülin kullanıyorum. Hamile kalmak istiyorum Gebelik sırasında yine insülin kullanmaya devam etmem gerekecek mi? Ya da şeker bebeğime de geçer mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, gebelik sırasında şeker düzeylerinizin kontrol altında olması bebeğinizin sağlıklı gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Şu anda şeker düzeyleriniz insülinle kontrol altındaysa o zaman gebe kalmakla ilgili bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ama gebe kalır kalmaz sizi endokrin uzmanlarıyla birlikte takip etmek gerekecektir. Gebelikle birlikte kullanmanız gereken insülin dozu da artacaktır. Şeker yüksek olursa bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyecektir.

6 aydır korunmuyoruz

1 yıllık evliyiz, 6 aydır korunmuyoruz. Eşimin sperm değerlerini gönderiyorum. Ne yapmalıyız?

CEVAP

Sevgili okuyucum, eşinizin sperm hareketliliğinde bir miktar azlık olsa da bu değerlerle bir süre kendi kendinize denemenizi öneririm. Tabii ki denemeye başlamadan önce mutlaka sizin yumurtalık rezervinizin ve tüplerinizin normal çalıştığından emin olmak gerekir. Eğer 1 yıl denemenize rağmen hamile kalamazsanız detaylı araştırma için doktora başvurun. Çünkü çiftlerin yüzde 80’i yaklaşık ilk 1 yıl içinde gebe kalabilir.

Yazarlarımızdan

18 Ocak 2021, Pazartesi 09:49
18 Ocak 2021, Pazartesi 09:47
18 Ocak 2021, Pazartesi 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder