Yüksek tansiyona sıkı takip sart

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yüksek tansiyon hastası olan kadının gebeliği boyunca çok sıkı şekilde takip edilmesi, bebeğin üzerinde etkisi az olan tansiyon ilaçlarını kullanıp diyetine çok dikkat

[[HAFTAYA]]

etmesi gerekiyor. Gebeliğin son 3 ayı daha riskli olduğundan doktorunuzun sözünden çıkmayın...

Tansiyon gebelikte sorun çıkartır mı?

27 yaşındayım, tansiyonum yükseliyor, doktor bana ilaç verdi. Ailede de risk var. Ben çocuk sahibi olmak istiyorum. Acaba tansiyon benim gebe kalmama engel mi? Doktor kontrolü altında bir gebelik olabilir mi?

CEVAP Değerli okuyucum, yüksek tansiyon kadının hamile kalmasını engellemez. Ama hamile kalındığı zaman riskleri arttırdığı için gebelik boyunca yakın takip edilmesi gereken bir durumdur. Şu an için ilaçlarınızı düzenli kullanıyorsanız, tuz ve benzeri gıdalardan uzak kalarak diyetinize özen gösteriyorsanız, gebe kalma ihtimaliniz yüksek tansiyonu olmayan bir kadından hiç farklı değildir. Sadece hamile kaldığınızı öğrendiğiniz an kardiyoloğunuza başvurarak mutlaka bebeğiniz üzerine olumsuz etkileri olmayan bir tansiyon ilacına geçmeniz ve tansiyonu sıkı takip etmeniz gerekir. Ayrıca gebeliğin son 3 ayında mevcut hipertansiyona preeklampsi denilen gebelik zehirlenmesi de eklenebileceği için mutlaka perinatoloji uzmanı dediğimiz yüksek riskli gebelikler konusunda yan dal yapmış bir uzmanca takip edilmeniz mantıklı olacaktır.

Cinsel yaşamım bitecek mi?

45 yaşında, 2 çocuk annesiyim. Bende menopoz belirtileri başladı. Adetim azalmaya ve 1.5- 2 ayda bir olmaya başladı. Merak ettiğim şey menopoz sonrası cinsel hayatım tamamen bitecek mi? Daha hiç orgazm olamayacak mıyım?

CEVAP Değerli okuyucum, Türkiye menopoz yaşı ortalaması 50-51’dir. Sizde menopoz öncesi bulgular olan adet düzensizliği birkaç yıl daha devam ederek sonrasında kanamanız tamamen kesilecek ve menopoza girmiş olacaksınız.

Bu geçiş dönemi her kadında değişmekle birlikte ne kadar geç olursa sizin için o kadar iyi olacaktır. Menopozda birçok organ etkilenmekle birlikte en çok genital organlar etkilendiğinden, azalan östrojen hormonuna bağlı olarak özellikle vajinada kuruluk başlayacaktır. Bu da ilişki sırasında acı duymanıza ve buna bağlı olarak cinsel isteğin azalmasına yol açabilecektir.

Ancak lokal kayganlaştırıcılar veya östrojen içeren kremlerin kullanımıyla bu şikayetleriniz giderilerek daha rahat bir cinsel hayat yaşamınız sağlanabilecektir. Bazen menopozda vücutta östrojenin çekilmesi sonucu göreceli olarak yükselen testosterona hormonuna bağlı olarak cinsel istekte artış da meydana gelebilmektedir. Hangi kadında hangi bulguların ön planda olacağı ancak menopoza girdikten sonra anlaşılabildiği için şimdiden karamsarlığa kapılmayın lütfen.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder