Yumurtalığın zarar görmemesi çok önemli

12 Ocak 2019, Cumartesi 08:30
AA

Hızla büyüyen çikolata kisti nedeniyle ameliyat gündeme gelebilir. Bu operasyon sırasında yumurtalıklara zarar verilmemesi çok önemli. Kadının henüz çocuğu yoksa annelik şansı azaltılmamalı

Ameliyattan korkuyorum

32 yaşındayım. Çikolata kistim 5.7 santim. Doktor “Laporokopik yöntemle çikolata kisti olup olmadığına bakılmalı” dedi. Çikolata kisti tam olarak ultrasonda tespit edilemiyor mu? Müdahaleden korkuyorum. Çocuk istiyorum. Sonuçları yazıyorum. Yardım edin.

CEVAP

Sevgili okuyucum, endometrioma yani çikolata kisti tanısı patolojik olarak konulur. Ultrasonla çikolata kisti olduğundan şüphelenilebilir. Kesin tanı ancak cerrahi yöntemle çıkarılıp patolojiye gönderildikten sonra belli olur.

Sizde çikolata kistindeki hızlı büyüme dışında, kötü huylu bir sebep olmasından şüphenilmiş, bu sebeple ameliyat önerilmiş. Genellikle 5 santim üzerindeki çikolata kistleri için laparoskopi tercih edilir. Ameliyat cerrahi beceri gerektirir. Çocuğunuz olmadığından ameliyatın yumurtalığınıza zarar vermeden yapılması çok büyük önem taşır.

Rahim duvarı incelmiş

20 yaşındayım. Adet kanamam 1 ay sürdü ve doktora gittim. Bana rahim duvarı inceliği teşhisi konuldu. Doktor bir ilaç verdi. İlaç kanamamı ne zaman keser?

CEVAP

Sevgili okuyucum, sizin yaşınızda bir hastada rahim duvarı inceliği pek beklenen bir bulgu değildir. Bu sebeple gereksiz yere endişelenmeyin. Büyük ihtimalle doktorunuz sizi muayene ettiği ayda yumurtlamanız olmadığı için rahmin iç duvarını ince gördü. İlacı her gün aynı zamanda almaya özen gösterirseniz kısa zamanda kanamanız kesilecektir.

Adet görmedim

13 Kasım’da kürtaj oldum. Şu ana kadar adet görmedim. Ne yapmalıyım? Bu normal mi?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kürtaj sonrası çoğu hasta 4-6 hafta içinde adet görür. Siz adet görmediyseniz, işlemi yapan doktora başvurun.

Bazen basit bir pıhtının rahim ağzını tıkamasından, enfeksiyon ya da işlem komplikasyonu olarak rahim içinin zedelenmesine de bağlı olabileceğinden mutlaka bir uzmana görünün.

Riskim fazla mı?

Doğum kontrol hapı kullanmaya yeni başladım. 3 ay oluyor. Geçen günlerde ilacımı almayı unuttum ve ilişkiye girdim. Bu yüzden hamile kalmış olabilir miyim?

CEVAP

Sevgili okuyucum, doğum kontrol ilaçlarının koruyuculuğu (unutulmadığı sürece) kullanılmaya başlandıktan sonra ilk 1 ay içinde yaklaşık yüzde 99’a kadar yükselir.

Eğer 1 gün almayı unuttuysanız, ertesi gün bir önceki güne ait olanı da alarak yani o gün 2 tablet kullanarak korunmaya aynen devam edebilirsiniz.

Ama 2 gün veya daha fazla unutmalarda koruyuculuk azaldığından o ay için eşiniz korunmadıysa gebe kalma riskiniz bulunur.


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.