Yumurtalık kisti var mı diye bakmak gerekiyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bazı kadınlar adet gecikmesi yaşayıp kasık ağrısı çektiğinden yakınıyor. Önce hamile olup olmadığınızı öğrenin. Ardından da muayene olun. Çünkü yumurtalık kistleri de bazen benzer şikayetlere neden olabiliyor.

Adetim gecikti

Adetim 9 yıldır 28 gün arayla olurdu. İlk kez 9 gün gecikti. Adetime 1 hafta kala eşimle ilişkiye girdim ama içime boşalmadı. İlişkiden sonra kasıklarımda ağrı, mide ekşimesi, bulantı gibi bir şey oldu. Son 1-2 gündür belimde ve kasıklarımda ağrı arttı, memelerimde sancı, kısa süreli baş ağrısı yaşadım. Sebebi ne olabilir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, öncelikle kanda gebelik hormonu baktırın. Hamilelik var mı yok mu önce onu ayıralım. Gebelik yoksa ve adet olamadıysanız, bir kadın doğum uzmanına gidin. Bazen yumurtalık kistleri de aynen yazdığınız adet gecikmesi, kasık ağrısı gibi şikayetlere yol açabilir. Çocuk istemiyorsanız geri çekilme yöntemi gibi koruyuculuğu çok düşük yöntemler yerine daha etkili metodlarla korunun. Böylelikle her adet gecikmesinde bu tür korkular yaşamazsınız.

Embriyo tutunur mu?

Tüp bebek tedavisi görüyorum. Pazartesi günü embriyo transferi oldu, bir tane 3AA kalitesinde. Aynı zamanda insülin direncim için sabah-akşam ilaç kullanıyorum. Gün içinde bir miktar şeker tüketmem embriyonun tutunmasını engeller mi? Başta ilaca güvenerek tükettim. Şimdi bir pişmanlık duyuyorum, sormak istedim.

CEVAP

Sevgili okuyucum, insülin direnci olan kadının büyük ihtimalle vücut kitle indeksinin yani boy ve kilo arasındaki oranın artmış olması beklenir. Sizin diyet yanında metformin ilacını kullanmanız sağlıklı olandır. Ancak şeker yemeye devam ederseniz şeker düşürücü ilaç kullanmanızın anlamı olmayacaktır. Embriyonun tutunması üzerine olumsuz etkisinden çok sizin sağlığınız üzerine olumsuz etkileri daha fazla bulunmaktadır.

Kanamayı azaltıyor

26 yaşındayım, bekarım. Adet günlerim çok ağrılı geçiyor, ağrı kesici kullanıyorum. Ağrı kesicilerin zararlı olduğu söyleniyor. Yumurtalıklara zararı var mı? Çünkü ağrı kesici içince kanama azalıyor. İleride çocuk sahibi olabilir miyim?

CEVAP

Sevgili okuyucum, öncelikle neden ağrılı adet gördüğünüzün anlaşılması için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızı öneririm. Yumurtalıklarınızda kist gibi bir oluşum varsa, ne kadar ağrı kesici içseniz de faydası olmayacaktır. Muayene sonrasında herhangi bir sorun saptanmamışsa bazen iyi yumurtlamanın bir göstergesi olarak kadın ağrılı adet görebilir. Bu nedenle ağrı kesici kullanmanızın sakıncası olmayacaktır. Bazı ağrı kesiciler adet miktarınızı azaltabilir ancak ilacın etkinliği geçtikten sonra yine kan atılacaktır. Ağrı kesicilerin kısırlık yapması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder