Yumurtalık rezervi ne kadar etkilenmiş?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kemoterapi gören kadın, anne olmak istiyorsa yumurtalık rezervinin ne kadar etkilendiğine baktırmalı. Çünkü kemoterapi yumurtalık rezervini olumsuz etkileyebiliyor, bu nedenle tedavi öncesi yumurtalar dondurulmalı.

İlaçtan korkuyorum

19 yaşındayım. Adet görürken çok sancı çekiyorum. İlk gün kanamam olmuyor. İlk günün gecesinde başlıyor. İkinci ve üçüncü gün sadece akıntı geliyor. Kan değerlerimi ölçtürdüm, normal çıktı. Hastaneye gittim, doktor ilaç verdi. İlacı kullanmaya korkuyorum. İlk günü sancım nasıl kesilir?

CEVAP

Sevgili okuyucum, adetlerin ilk günlerinde yaşanılan sancı genellikle yumurtlamanızın olduğunu gösteren sağlıklı ağrılardır. Sizdeki ağrıların yumurtlama ağrısı olduğunu anlamak için önce bir jinekoloğa gidip muayene olmanız ve ultrason ile yumurtalıklarınızda herhangi bir kist oluşumu var mı baktırmanız gerekir.

Eğer herhangi bir patolojik kistiniz yoksa o zaman basit ağrı kesicilerle ağrıyı kontrol altına alabilmek mümkündür. Nadiren hasta için ağrı dayanılmaz oluyorsa o zaman doğum kontrol ilaçlarına başvurarak yumurtlamanızı baskılamak suretiyle ağrıyı kontrol altına alabilmekteyiz. Bu ilaçların hiçbirisi bağımlılık yapmaz.

Hamile kalır mıyım?

33 yaşındayım. Beş yıl önce meme kanseri tanısıyla ameliyat oldum. Bir süre radyoterapi ve kemoterapi gördüm. Bir oğlum var. Ben tekrar hamile kalabilir miyim? Sağlığım açısından bir sakıncası var mı? Bunun için ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kemoterapi öncesi yumurtalarınızı dondurdunuz mu? Eğer dondurmadıysanız tekrar gebe kalıp kalamayacağınızı söyleyebilmek için aldığınız kemoterapiden yumurtalıklarınızın ne kadar etkilendiğini anlayabilmek adına öncelikle muayene olmalısınız.

Yumurtalık rezervinizi görmeli ve bazı kan tahlilleri yaptırmalısınız. Ancak bundan sonra net bir cevap verilebilir. Size önerim vakit kaybetmeden üreme tıbbı alanında deneyimli bir hekime başvurup fikir almanızdır.

Kistim küçüldü mü?

Kanamalı bir kistim var. Tedavisi için doğum kontrol hapı kullanıyorum. İlk ayda kanamanın kesilmesi kistin küçülmeye başladığını mı gösterir? Bu şekilde 3 aylık tedavi daha erken bitirilebilir mi? Tekrar kist oluşur mu?

CEVAP

Sevgili okuyucum, kanamanızın kesilmesiyle kistin boyutunun küçülmesi arasında hiçbir ilişki yok. Kistinizin ne kisti olduğuna göre doğum kontrol ilacıyla küçülüp küçülmeyeceği değişir. Bazı kistler tedaviye tam cevap vererek 1 ayda bile tamamen kaybolabileceği gibi bazı kistlerse sadece büyümesini durdurabilir. Ama boyutları aynı kalır (örneğin çikolata kistleri) ya da nadiren bu ilaçlara rağmen kistler büyüyebilir. Bu durumda çıkarılarak patolojiye gönderilmeleri gerekecektir.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder