YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son zamanların en sık yapılan estetik uygulamalarından olan dolgu işlemini birçoğunuz biliyorsunuz. Yaptırmış olanlarınız da az değildir hatta.

Yaşlanma karşıtı tedavilerde botoksla kombine olarak uyguladığımız ve etkinliği yüksek bir uygulama olan dolguyu yaptırıyoruz ama bu konuyla ilgili acaba ne biliyoruz?

Bu popülerliği tartışılmaz dolgu nedir?

Vücuda uyumlu, çoğunlukla hyaluronik asit içeren maddelerdir. Hyaluronik asit insan vücudunda hücrelerin arasında yer alan bağ dokusu proteinlerinden birisidir. Nem depolama özelliği ile uygulanan bölgeyi olumlu etkiler.

Neyi neden doldururuz?

Zamanla yüzümüzde yumuşak doku kaybı oluşur. Bunun sonucu, yüzümüzde sarkmalar, oluklar ve çökmeler oluşabilir. İşte oluşan bu doku kaybını yerine koymanın bir yolu da dolgu uygulamalarıdır.

Neden cildimiz doku kaybına uğruyor?

Aslında basit. Yaş aldığımız için. Ama bazımızda daha hızlı bazımızda daha yavaş oluşmasının da farklı sebepleri olabilir. Genetik, düzensiz beslenme, uykusuzluk, stres, dinlenmeme, öz bakımı ihmal etme, hatta su içmemenin bile doku kaybımızla ilgisi olabilir.

Neden cildimize dolgu yaptırıyoruz?

Dolgu uygulamaları, pratik ve ağrısız olmaları, klinik ortamında hızlı uygulanabilmeleri nedeni ile tercih edilirler. Etkinlikleri anında belli olur ve yüzü olduğundan birkaç yaş daha gençleştirir.

Her dolgu dolgu mudur?

Bilmece gibi tekerleme gibi ama dikkat çekmek istiyorum buraya!

Dolgu uygulamalarını bilmediğiniz, güvenmediğiniz yerde yaptırmayın. Araştırın. Çokça rastladığım şeylerden biri de maalesef yanlış dolgu uygulamalarından muzdarip danışanlar.

Dolgu materyalleri içeriklerine göre kalıcı (erimeyen), geçici (zamanla eriyebilen) dolgulardır. Dolgu uygulamalarında dolgu maddesinin güvenliği ve kalite standartları uygulamanın güvenliği açısından çok önemlidir.

Dolgu uygulamalarında benim tercihim ne?

Ben hastalarımda ‘hyaluronik asit’ içeren dolguları kullanmayı tercih ediyorum. FDA onaylı bu dolguların güvenliği onaylanmış ve yan etkileri bulunmuyor. Kalıcılık süreleri 6 ay ile 2 yıl arasında değişiyor.

Bu arada belirtmeliyim, bir estetik plastik cerrah olarak kalıcı bir dolgu maddesinin yüze uygulanmasını doğru bulmuyorum. Kalıcı tipteki dolguları hastalarıma önermiyorum.

 Dolgu doldurmak değildir!

Evet. Doldurmak için değil, zarif ve daha genç bir görünüm, daha sağlıklı bir görünüm için dolgu yapıyoruz. Bunun abartılı olduğu durumlarla siz de ben de sokakta oldukça sık karşılaşıyoruz. Bu tarz uygulamalrın doğal, hoş ve zarif olmadığını düşünüyorum.

Dolgu, yeterli olmadığında ne yapıyoruz?

Dolgu uygulamaları belirli ölçülerde yaşlanma karşıtı tedavilerde başarılı olur. Çok ileri seviyelerdeki oluklaşmalar ve sarkmalar için dolgu yeterli olmaz. Bu gibi durumlarda cerrahi yöntemlere başvurmak gerekir.

Dolgu tedavisi kişiye özel olarak yapılır.

Aslında pek çok estetik uygulamada olduğu gibi dolgu uygulamaları da kişiye özel olarak planlanır. Kişinin yüz yapısı bunu zorunlu kılar. Bu nedenle dolgu uygulaması tercih edecekseniz doktorunuzla önceden bunu planlayın. Hatta size örnek tedavi sonuçlarını göstermesini isteyin.

 Gelelim tedavi sürecine:

Tedavi klinik ortamında yapılır. Bu işlem yaklaşık 30 ila 45 dakika sürer.

Dolgu acı verici bir tedavi değil. Ancak acı eşiği düşük kişilerde, uygulama yapılacak bölgeye hafif uyuşturucu krem uygulaması ile acı duymanız engellenir. İşlemden hemen sonra gündelik hayatınıza geri dönersiniz.

Dolgu uygulamalarının etkinliği ne kadar sürer?

Dolgular 6 - 24 ay arasında etkinlik gösterir. Daha sonrasında dolgu sönmeye başlar. Bu durumda tedavi tekrar edilir.

Kısaca dolgu; doğru kullanıldığında ve botoks ile kombine edildiğinde erken dönem yaşlanma karşıtı tedavilerde müthiş sonuçlar elde etmenizi sağlıyor.

Sağlıkla güzel kalın!Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder