Göz kapağı ameliyatı blefaroplasti nedir?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yüzümüzün belki de en dikkat çekici alanı gözler. Göz göze geldiğimiz kişi hakkında saniyelerle karar veriyoruz. Bu nedenle yüzümüzün enerjisi ve ifadesi hepimiz için çok önemli. 

İşte ifademizi etkili kılan gözlerimizle ilgili önemli bir konuya değinmek istiyorum: Göz kapaklarımız.

Tıp dilinde ‘Bleofaroplasti’ olarak da nitelenen göz kapağı ameliyatı son yıllarda çok gündemde. Amerika’da 2018 yılında en çok yapılan ameliyatlar listesinde ilk 5 arasında yer aldı. Bu da rakamsal olarak yaklaşık 200 bin göz kapağı ameliyatı anlamına geliyor. Ülkemizde de sıklıkla yapılan bu ameliyat kişisel ifadenizde olumlu ve etkili sonuçları ile tercih ediliyor. 

Neden gerekli?

Yaş aldıkça göz çevremizdeki kaslar gevşer. Cildin elastikiyetini kaybetmesi ile göz kapaklarını destekleyen kaslar esner. Bu da göz kapaklarının yığılması anlamına gelir.

Alt göz kapağında katların birikmesi kırışıklıklara neden olurken, üst göz kapağındaki katlantılar gözün görmesine engel olabilir. Ayrıca gözlerdeki bu yapısal değişiklikler kişinin görünümünü de önemli ölçüde değiştirebilir. Kişi bu durumun neden olacağı yorgun ve mutsuz bu halinden mutsuz olabilir ve özgüvenini yitirebilir.

Ameliyat için doğru aday kim?

Ameliyat için en iyi adaylar genellikle 35 yaşın üzerinde göz kapaklarında sarkma şikayeti olan bu nedenle; yaşlı, yorgun ve bazı durumlarda görme problemi yaşayan kişilerdir. Bu ameliyata uygun olup olmadığınıza doktorunuz ile yapacağınız görüşme sonrasında rahatlıkla karar verebilirsiniz.

Kimler doğru aday değil? 

Eğer görme ile ilgili herhangi farklı bir rahatsızlığınız varsa göz kapağı ameliyatı için uygun olmayabilirsiniz. Özellikle katarakt, glokom, keratokonus gibi patolojik göz rahatsızlıklarınız tedaviye engel olabilir. Bu yüzen güvenliğinizi sağlamak için ameliyattan önce her türlü durumu doktorunuza bildirmeniz çok önemlidir. Ayrıca kaşlarında ve alında gevşemesi olan hastalar da uygun olmayabilir. Bu durumda yüz germe gibi farklı tedavilere ihtiyacınız olduğu anlamına gelebilir. 

Blefaroplasti neleri içerir?

Bu prosedür genellikle cerrahın tercihine bağlı olarak lokal veya genel anestezi ile gerçekleştirilir. İşlem, hastanın üst göz kapağı ameliyatı mı, alt göz kapağı ameliyatı mı yoksa her ikisini birden mi geçirdiğine bağlı olarak biraz farklılık gösterecektir.

Hem üst hem de alt göz kapağı ameliyatı yapılıyorsa işlem genellikle yaklaşık 2 saat sürer. Üst göz kapağı ameliyatı için doktor; açılan bir kesi ile bu bölgede gevşemiş, sarkmış cilt ve yağ dokusunu alarak bu bölgenin restorasyonunu sağlar. Alt göz kapağı ameliyatı ise, hekimin kirpiklerin altından veya kapağın içinden fazla yağ, kas ve deriyi almasını ve ardından gerekiyorsa yüz germe ya da yağ enjeksiyonu gibi ikincil işlemlerle göz çevresinin iyileştirilmesini sağlar.

Nelere dikkat etmek gerekir?

Hasta ameliyattan sonra birkaç gün başını yüksekte tutarak uyumalıdır. Kullanılan dikişler bir hafta içerisinde alınır. Olası ödemi önlemek için günde birkaç kez buz torbası kullanımı, aşırı ışıklı ortamlardan kaçınma ve lens yerine gözlük kullanmak gerekir. Enfeksiyon riskini önlemek için ise her zaman göz kapaklarınızı temiz tutmanız da diğer önemli konudur.

İyileşme ne kadar sürer?

Ameliyat sonrası iyileşme genellikle 7 ila 10 gün sürer. Hastaların fiziksel aktivite veya yorucu egzersizleri sınırlamaları istenir. Bir hafta sonra hastalar rahatlıkla işe döner ve diğer aktivitelerine devam eder. Yara izlerinin kaybolması genellikle birkaç ayı bulur; bu nedenle, ameliyattan sonra hafif iz görülmesi normaldir.

Bazı durumlarda hastalar, cerrahi ve cerrahi olmayan prosedürlerin kombinasyon tedavisine ihtiyaç duyar. Örneğin, alt göz kapağı blefaroplasti, enjekte edilebilir dolgular ile birleştirilebilir. Üst kapak blefaroplasti ise endoskopik kaş kaldırma gibi diğer kozmetik prosedürlerle birleştirilir.

Hayata güzel bakın ve sağlıkla kalın.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder