Meme estetiğinde güzellik sağlıktan geçer

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Böyle bir başlık atmak istedim çünkü bu ay “Meme Kanseri Farkındalık Ayı”. Benim için de hassas ve önemli bir konu. 

Bir estetik plastik cerrah olarak güzel, dik, vücudunuza uygun, diri bir meme yapabilir, estetik cerrahinin başarılı yöntemleriyle hayallerinizdeki memeyi size verebilirim ancak sağlıklı meme için önce sizin kendinizin doktoru olmanız gerekli. Kendi kontrolleriniz de erken teşhiste önemli rol oynuyor. Sonrasında muhakkak kontrollerinizi doktorunuzla düzenli yaptırmalısınız.

Her 8 kadından birinin meme kanserine yakalandığı günümüzde bu ay ve her zaman farkındalığımızın yüksek, kendimize ilgimizin ve dikkatimizin tam olmasını temenni ediyorum. 

Bu hafta ‘Meme Küçültme’ ameliyatlarından bahsetmek istiyorum. 

Tüm meme ameliyatlarında olduğu gibi Meme Küçültme Ameliyatı da çok önemlidir.

Çünkü yapılan ameliyat kişinin hayatında yeni bir dönemin habercisidir.

Peki Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Her zaman söylediğim gibi kadın vücudunda göğüsler, silueti belirginleştiren en önemli kısımdır.

Ayrıca kadınsılığın ve doğurganlığın da sembolüdür. Kısacası kadın kimliğini ortaya koyan, dolgun ve diri meme tipi, güzel bir beden algısında önemlidir.

Ve meme, kadınlarda bebeğini beslemek gibi çok özel ve anlamlı bir göreve de sahiptir.

 Meme Küçültme Ameliyatlarını neden yaparız?

Bazı kadınlarda memeler ergenlikten itibaren çok büyük olabilir.

Yine bazı kadınlarda hamilelik ve emzirme süreçleri memeleri dolgunlaştırarak büyütebilir ve hasta emzirmeden sonra da memelerinin büyüklüğünün azalmadığını ve eski formuna ulaşmadığı fark eder.

Ya da yıllanmak, yaş almak ve kilo alımlarından sonra memeler yağlanarak büyüyebilir ve eski diri ufak formunu kaybederek iri ve sarkmış hale gelebilir.

Saydığım bu sebeplerden ötürü kadın memeleri zamanla eski formunu kaybederek büyür ve bu büyüme aynı zamanda sarkmaya yol açarak memeyi eski diri dolgun dik formundan uzaklaştırır.

Özellikle, memenin beden yapısıyla uyumsuz bir biçimde büyük olduğu durumlara rastlıyoruz.

Örneğin çok minyon bir kadında oldukça büyük memeler görülebiliyor. Bu hem görsellik açısından hem de sağlık açısından sorunlara neden olabiliyor.

Beden yapısına göre büyük olan göğüs, sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir ve üst bedenin daha iri görünmesine sebep olur.

Sağlık nedenleriyle meme küçültme ameliyatları da sıkça yaptığım ameliyatlardan.

Büyük göğüsler, sırt ve boyun ağrılarına ve duruş bozukluklarına neden olabilir.

Hastalarımın bu şikayetlerini bana sütyen izlerinin omuzlarında oluşturduğu olukları göstererek ve meme altı katlantısında oluşan pişikleri ve alerjileri göstererek tarifliyorlar.

Yine bu tip büyük memelerde sorun sadece büyüklüğü değildir, memelerde zamanla sarkma problemi de görülebilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra hastalarım boyun ve sırt ağrılarının geçtiğini, meme alt katlantılarında oluşan pişiklerin kaybolduğunu, memelerini sütyensiz kullanabilmenin rahatlığını anlatarak memnuniyetlerini ifade ediyorlar.

Kısacası ‘Meme Küçültme Ameliyatını’ sadece estetik kaygılarla değil aynı zamanda beden yapısıyla uyumlu ve sağlıklı bir vücut için de yapıyoruz.

Estetik kaygı için de araştırmalar ideal meme boyutunun orta büyüklükte olmasının insanlar tarafından daha çekici bulunduğunu gösteriyor.

 Sağlıklı ve fit göğüs bölgesi, insan psikolojisinde ve sosyal statüsünde çok önemli bir yere sahiptir.

Özellikle kişinin sosyal hayatında, yaz mevsiminde ince kıyafetlerde ya da denizde ortaya çıkan göğüs bölgesindeki estetik görüntü hastanın kendisini iyi hissetmesine neden olur.

Yazımı bitirirken Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” na bir daha dikkatinizi çekmek istiyorum. Siz meme sağlığınız için gerekli her şeyi yapın. Erken teşhisin önemini hatırlayın. Meme estetiğiniz içinse biz estetik plastik cerrahlar her zaman güzelliğin imzasını atmak için burada olacağız… Keyifli haftalar…


Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder