İngiliz Elçisi ve Sarıkamış köylüleri

17 Mayıs 2016, Salı 16:00
AA

Kocaman bir çukur açılmış… Meteor düşmüş gibi… Diyarbakır’ın Sarıkamış Köyü’ndeki görüntüler dehşet verici. Köylülerin bomba yüklü PKK kamyonunun peşine düştüğü ve takip sırasında kamyonun havaya uçtuğu söyleniyor. PKK’nın silahlı kolu HPG’nin, iddiaları doğrulayan açıklaması şöyle: “Patlayıcı madde yüklü bir kamyonu bir yerden başka bir yere taşıma görevini icra eden arkadaşımız 12 Mayıs akşamı (...) Sarıkamış Köyü’nün Dürümlü Mezrası’nda hareket halindeyken bazı yerel işbirlikçi unsurlar tarafından engellenmeye çalışılmıştır. (...) Hem ilgili köyden hem de çevredeki başka köylerden gelen unsurlar araçlarla kamyonu takip ederek ateş açmışlardır. Açılan bu yoğun ateş sonucu kamyon içindeki fünyelerin isabet alması ile birlikte patlama olayı gerçekleşmiş ve bu durum kamyonun yakınında bulunan herkesin yaşamını yitirmesine yol açmıştır.” (Dürümlü Mezrası’nda yaşanan patlamada 4 kişi öldü, 23 kişi yaralandı, 12 kişi kayboldu.) PKK’nın da itiraf ettiği gibi, yerel halk, bombalı kamyona tepki gösterdi, peşine düşüp takip etti. PKK’nın yöredeki silahlı hegemonyası dikkate alındığında, köylülerin gösterdiği tepki daha anlamlı hale geliyor. Hendek ve barikat siyasetini desteklemeyen halkın bir kesimi, riski göze alarak, “karşı tepki”sini ifade etme yolunu seçmiş bulunuyor.

PKK’nın yaptığı

Bir tartışma da, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, ile PKK’yı savunanlar arasında yaşandı. Twitter’da, Moore’a, “PKK’ya terörist demeden, daha iyi bilmeniz gerekiyor. Meşru müdafaada Türkiye ya da İngiltere’den daha temiz bir tarihe sahibiz” şeklinde bir yorum gelince, Moore şu cevabı verdi: “Ne zamandan beri Kızılay’da kendini havaya uçurmak ve oradan geçen 30’dan fazla masum insanı öldürmek meşru müdafaa sayılıyor?” Twitter kullanıcısı, bunun üzerine, “Bunu yapan PKK değildi ve ölenler de askerdi” dedi. Büyükelçi’nin cevabı, “Hayır PKK idi ve onlar asker değildi” oldu. Moore, PKK tartışmasından çekildi ve ardından, bir Beşiktaşlı olarak tweetler attı. Beşiktaş taraftarı olduğu bilinen ve şampiyonluk maçı için Ankara’dan İstanbul’a gelen Moore, kupanın keyfini çıkardı. Sarıkamış köylüleri ve İngiliz elçisi, PKK destekçilerine eğer anlıyorlarsa ciddi mesajlar vermiş bulunuyorlar.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.