Oral Çalışlar Musul’da Şii Sünni meselesi
HABERİ PAYLAŞ

Musul’da Şii Sünni meselesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musul’a dair kaygılarını şöyle açıkladı: "Irak'ta biz şu anda yürütülmek istenen mezhep çatışmalarına kesinlikle taraf olmak istemiyoruz, ama Arap Sünni kardeşlerimizi de orada kimseye yedirmek istemiyoruz."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, konuyu, Batılı meslektaşlarına anlattı. Savunma Bakanı Işık, bu uyarıların dikkate alınacağı izlenimi edindiklerini belirtti.

Irak’ta Şii egemenliği

Mezhep çatışması tehlikesi önemli: Saddam döneminde, Sünniler, Irak'ta egemendiler. 2003 ABD işgaliyle, Sünniler devrildi, Şiiler yönetime geldiler… Başlangıçta, etnik ve mezhepsel yapılar, belli ölçüde uzlaşmıştı. Zaman içinde durum değişti. Sünniler tasfiye edildi. Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, idama mahkum edildi. Yakınları asıldı, kendisi Türkiye'ye sığındı. Sonraki yıllar, Irak Sünnileri için, felaket yılları oldu. Yönetimden dışlandılar, mallarına el konuldu, ağır işkence ve baskılara uğradılar.

IŞİD, Sünni çıkmazında büyüdü

IŞİD, bu çaresizliğin bataklığında gelişti. Saddam'ın ordusu, onların alt yapısını oluşturdu. IŞİD, Sünnilerin çoğunlukta olduğu bölgelerde güçlendi. Şimdi bu bölgelerin IŞİD’den temizlenmesi hedefleniyor. Türkiye, başından beri, Şii egemenliğinin Irak’ta yol açtığı tehlikelere dikkat çekiyor. Önceki Başbakan Maliki'nin Sünni Araplara yönelik zulmünün yeni sorunlar üreteceği uyarısında bulundu.Allavi döneminde, Bağdat'a, İranlı Şii milisler egemen oldu. Geçen yaz IŞİD'den kurtarılan Sünni kenti Felluce'de, Şii milisler, sivil halktan yüzlerce kişiyi kurşuna dizdi, yaygın işkenceler yaptılar, şehirden toplu göçler yaşandı.

Endişeler

Musul, bir Sünni Arap kenti. IŞID'ın zülmuyla farklılıklar tamamen yok oldu. İki milyon insanın yaşadığı Musul'un kurtarılmasında, iki temel güç, Kürt peşmergeleri ve Irak ordusu. Irak ordusu, son dönemde, iyice İran'ın etki alanı içine girdi. Iraklı paramiliter güçlerin de katılımıyla, operasyonunun mezhebi katilama dönüşmesi tehlikesi var. Önlem alınması ve uluslararası güçlerin sıkı denetimi şart. Eğer kontrolsuz bir “kurtarma” yaşanırsa, katliam ve yüzbinlerin yollara düşeceği yeni bir felaket yaşanabilir. Umarız, bu kaygılar dikkate alınır. ...... Zeynep Perinçek Signoret'in, "Birer birer’’ başlıklı kişisel resim sergisi, 11 Kasım’a kadar, Galatasaray’da Galeri Apel’de.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder