PKK mı? Ne yapmak istiyor?

13 Aralık 2016, Salı 16:00
AA
Yüreğimiz yandı. Gencecik çocuklarımızı alçakça bir saldırıya daha kurban verdik. Görebildiğimiz kadarıyla, bu vahşi saldırının arkasında da, PKK var.

Katliamı üstlendiği söylenen TAK'ın, PKK'nın bu tür işler için kullandığı bir örgüt ismi olduğu biliniyor. Hendek ve barikat siyasetiyle, bölge halkını perişan eden, hesapları askeri ve toplumsal açıdan da boşa çıkan PKK, şimdi belli ki yeni bir strateji izliyor.

Hedefleri

Bu stratejinin ilk hedefi, askeri yenilgi nedeniyle bölge halkı üzerinde kaybolmaya başlayan otoritenin yeniden tesisi. İkinci hedef, Türkiye'yi yöneten siyasi iradeyi, köşeye sıkıştırmak ve istediği yönde uzlaşmaya zorlamak.

Diğer hedefler de şöyle tanımlanabilir: Suriye’de PYD'nin kantonlarla oluşturmaya çalıştığı bölgesel yönetimlerin meşruiyetini Ankara'ya kabul ettirmek. Askeri inisiyatifi yitirdiği Güneydoğu'da, bölge halkına, “ben varım” mesajı vermek.

Bu saldırılar yoluyla Türkiye kamuoyunda bir çaresizlik ortamı oluşturarak, siyasi kriz yaratmak. Ankara’yı maceralara zorlamak.

PKK, Türkiye'nin Batılı ülkelerle gerginleşen siyasetlerini, kendisi için avantaja çevirebilmenin hesabını yapıyor olabilir. Suriye'de ABD’den aldığı desteğin, Güneydoğu'da kurmayı planladığı egemenliğin yollarını açabileceğini varsayıyor, olabilir. Bu hesaplar, bu siyasetler, en çok Kürtlere zarar veriyor. Çok sayıda şehir yerle bir.

Yüzbinlerce insan, yerini yurdunu terk etmek zorunda kaldı. Kürtler, yoksul ve çaresiz.

Hesap yanlış

Bu gözü dönmüş politikaların sonucunda, yüzlerce, binlerce insan yaşamını yitirdi. Sorunun barış içinde çözüm imkanlarının önü tıkandı. Devlet, güvenlikçi politikalara yöneldi.

HDP, onca kitle desteğine, milyonlarca oya rağmen, etkisiz ve işlevsiz bir örgüte dönüştü. Neresinden bakarsanız bakın, PKK'nın çözüm sürecinin bitirilmesinden bu yana tercih ettiği yol, “Türkiye içinde, Türkiye’yle birlikte bir çözümü reddetmek” oldu. Çözüm, dışarıda aranıyor.

Üretilen stratejiler, şiddet tırmandırılarak sürdürülmek isteniyor. Bütün bunların üstesinden gelebilecek çözüm; Türklerle Kürtlerin barış ve kardeşlik için daha sıkı birbirine sarılması, şiddeti ‘ama’sız reddetmesi.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.