Özgür Gökmen Çelenk Bacak ağrısının ameliyatsız tedavisi: Yüksek tansiyonunuz varsa riskiniz yüksek
HABERİ PAYLAŞ

Bacak ağrısının ameliyatsız tedavisi: Yüksek tansiyonunuz varsa riskiniz yüksek

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Oğuzkurt anlatıyor

Bacak damar tıkanıklığı nedir?

Bacaktaki damarlardan herhangi birinin tıkanması ve ayağı besleyememesi ile giden bir hastalık. En önemli sebebi damar sertliği ya da damar kireçlenmesidir. Burger hastalığı gibi bazı diğer damar hastalıkları da bacak damarlarını tıkayabiliyor.

Kimlerde sık görülür?

Damar sertliğine bağlı atardamar tıkanması herkeste görülebilir ama şu kişilerde daha sık görülür: 50 yaş üstünde. Sigara içenlerde. Şeker hastalarında. Kolesterol yüksekliği olanlarda. Yüksek tansiyon hastalarında.

Damar sertliği ve buna bağlı gelişen damar tıkanıklığı kalp, boyun, beyin ve bacak damarlarını etkileyerek ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Nasıl tedavi ediliyor?

İlk basamakta genel önlemler yer alıyor. Sigarayı bırakmak, tansiyon, şeker gibi eşlik eden hastalıkların kontrol altında tutulması gibi. l İkinci aşamada ilaç tedavisi var. Bunlar genellikle kan sulandırıcı, kılcal damar genişletici ya da dolaşım düzenleyici ilaçlardır. Bu ilaçlar ileride oluşabilecek kötüleşmeyi engelleyebiliyor, yürümeyi rahatlatabiliyor, fakat damarları açmıyor. Tıkalı damarların tedavisinde en önemli iki yöntem ameliyat ya da anjiyografi ile tedavidir.

Anjiyografi nedir?

Damarın içine girip damarın içinden tıkanıklığı geçiyoruz. Oraya balon, ilaçlı balon, stent, ilaçlı stent koyuyoruz veya damar tıraşlama yapıyoruz. Damar açıldığında oraya kan gidiyor ve ağrı tamamen ortadan kalkıyor. Bunlar günübirlik işlemler. Yani sabah gelip anjiyoyu oluyorsunuz. 4-5 saatlik bir gözlem sonrası evinize gidiyorsunuz. Riskleri düşük ama kazanımı çok yüksek.

İleride gerekirse anjiyo tekrarlayabilir mi?

Her zaman... 6-7 kez anjiyo yaptığımız hasta var.

İşlem ne kadar sürüyor?

Zorluğuna göre yarım saat ile 3 saat arasında sürüyor. 60-70 santim gibi çok zor tıkanıklıklar açılabiliyor. Anjiyonun başarı oranı yüzde 95’lere kadar çıkıyor. Eskiden ‘yüzde 100 ameliyatlık’ denen tıkalı damarların büyük kısmı anjiyoyla açılabiliyor. Şah damarından beyne pıhtı atarsa şu sorunlar ortaya çıkar: l Gözlerde kısa süreli kararma. Bu bir tek gözde olur ve daha büyük sorunlar gelişmeden önemli bir sinyaldir. l Yüzde ya da kolda uyuşma ya da güç kayı. l Kol ve bacaklarda güç kaybı, uyuşma ve karıncalanmalar. l Kol ve bacaklarda felç. l Konuşma ya da konuşulanı anlama bozukluğu. l Beyne pıhtı atmadan da şah damarı darlığı geçmeyen baş dönmesine yol açabilir. Hastaların büyük bir kısmında inme sonrasında boyun damar darlığı fark edilir ve tedavi edilir. Önemli olan bu darlığın sorun yaratmadan yani felç ya da benzeri büyük sorun oluşmadan teşhis ve tedavi edilebilmesidir. Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Oğuzkurt anlatıyor

Hastalığı çok ilerlemiş hastalara da uygulanabilir mi?

Evet, daha yaygın tıkanıklığı olan, kangrenlere giden hastalara da uygulanabiliyor. Eskiden kesilen bir sürü bacağı şu anda kesilmeden kurtarabiliyoruz.

Bu yöntem kalpte by-pass oranını düşürdü mü?

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Oğuzkurt anlatıyor

Kalpte hâlâ uzun tıkanıklıklar anjiyo ile açılamıyor. Kalpteki damarı açmaya çalışırken yırtılma riski çok daha fazla. Bacak damarlarında büyük bir risk yok. O yüzden bacak damarlarında biraz daha ileri dönemdeyiz. Çok uzun tıkanıklıkları bile açabiliyoruz. Ama 10-15 yıl önce bacakta da bu tıkanıkları açmak mümkün değildi. Muhtemelen bu yöntemlerin tümü yakın gelecekte kalpte de by pass oranlarını düşürecek.

TIKANIKLIK HER ORGANDA FARKLI BELİRTİ VERİR

Damar tıkanıklığı vücutta herhangi bir damarın bir damar hastalığı ya da pıhtıya bağlı daralması ya da tamamen tıkanmasıdır. Bir damarda hafif daralma hiç sorun yaratmaz. Daralma, damarın yarısından fazlasını kapattığında ya da damarı tam tıkadığında kan akımı bozulmaya başlar. Bu durum vücuttaki tüm damarlarda olabilir. En sık kalp, beyin, boyun ve bacak damarı tıkanıklığı olur.

KALP DAMAR TIKANIKLIĞI:

Kalpte iki önemli damar vardır, bunlara koroner damar adı verilir. Bu iki damar kalbi besler, kalbin normal çalışmasını sağlar. Koroner damarlarda daralma ya da tıkanma olduğu zaman hiç belirti vermeyebilir, hafif kalp spazmı yani kalp ağrısı olabilir ya da kalp krizi gelişebilir. Bunlar çoğunlukla göğüs ağrısı, sol kolda uyuşma yapar. Koroner damarlarda tıkanma varsa ve açılması gerekiyorsa ya stent yerleştirilerek açılır ya da bypass ameliyatı denen açık ameliyatla açılır.

BOYUN VE BEYIN DAMAR TIKANIKLIĞI:

Boyunda iki şah damardan (karotid arter) herhangi biri ciddi şekilde daralırsa beyne pıhtı atma (beyne emboli) ihtimali ortaya çıkar. Küçük küçük pıhtıların atması gözde geçici kararma, konuşma bozukluğu, yüz felci, şuur bozukluğu ya da inme (felç) yapabilir. Karotid ya da şah damarı boyun bölgesinde bulunur ve beyne kan götüren en önemli damardır. Şah damarında daralma ya da tıkanma çok önemlidir çünkü beynimizi etkiler. Beyne kan gidişi azalırsa ya da darlık bölgesinden beyne pıhtı atarsa felce yol açabilir. En önemli nedeni damar sertliği ya da damar kireçlenmesi dediğimiz hastalıktır.

GÖZ KARARMASINI CİDDİYE ALIN

Şah damarından beyne pıhtı atarsa şu sorunlar ortaya çıkar: l Gözlerde kısa süreli kararma. Bu bir tek gözde olur ve daha büyük sorunlar gelişmeden önemli bir sinyaldir. l Yüzde ya da kolda uyuşma ya da güç kayı. l Kol ve bacaklarda güç kaybı, uyuşma ve karıncalanmalar. l Kol ve bacaklarda felç. l Konuşma ya da konuşulanı anlama bozukluğu. l Beyne pıhtı atmadan da şah damarı darlığı geçmeyen baş dönmesine yol açabilir. Hastaların büyük bir kısmında inme sonrasında boyun damar darlığı fark edilir ve tedavi edilir. Önemli olan bu darlığın sorun yaratmadan yani felç ya da benzeri büyük sorun oluşmadan teşhis ve tedavi edilebilmesidir

Sıradaki haber yükleniyor...
holder