Robot yardımlı protez ameliyatlarında iyileşme daha kısa

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dizinizdeki kireçlenme nedeniyle yaşadığınız ağrı yüzünden yürüyemiyor, ağrıdan geceleri uykudan uyanıyor, merdiven çıkarken zorlanıyorsanız dizleriniz için protez cerrahisi gerekiyor olabilir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Erden Ertürer diz protezinde robotik cerrahinin avantajlarını anlatıyor 

DİZ PROTEZİ HANGİ DURUMLARDA GEREKİR?

 Protez ameliyatları diz eklem kıkırdağının aşındığı, kemiğin ortaya çıktığı ve iki kemiğin birbirine sürttüğü durumlarda gerekir. Kireçlenme diye bilinen bu durum karşısında hastalar genellikle oturdukları yerden zor kalkar, ilk adımlarda çok zorlanırlar. Yürüme mesafeleri kısalır. Hatta bazı hastalar ağrı yüzünden geceleri uykudan uyanır. Ağrı kesici kullanma sıklıkları giderek artar ve yaşam kaliteleri düşer. Bu durumlarda protez ameliyatları yapılır. Yani kıkırdakların aşınmış ve kemiğin ortaya çıktığı bölgelerde kemikler çıkartılır. Daha sonra kaygan yüzeyleri olan özel metal ve polietilen parçalar kemiğe kaplanır.

 DİZ PROTEZINDE ROBOTİK CERRAHİ NEDİR?

 Bilgisayar destekli robotik cerrahi, günümüzde eklem protez ameliyatlarında ulaşılan son noktadır. Robotik cerrahi sayesinde dize en uygun ve anatomik protez uygulanabilir. Ameliyat daha küçük kesilerden yani normal dokulara daha az zarar verilerek yapılır. Böylece ameliyat sonrası hastaların ağrıları daha az olur ve daha kolay hareketlenme sağlanabilir. 

NASIL YAPILIYOR?

 Hazırlık aşamasında çekilen bilgisayarlı tomografi ile protez uygulanacak eklemin sanal 3 boyutlu modeli elde edilir. Ameliyatın planlaması ve uygun protez boyutlarının seçilmesi bu model üzerinden yapılır. Böylece girişim öncesi yapılacak ideal planlama ile hastaya mükemmel sonucu sunmak mümkün olur. Robotik cerrahinin çok önemli bir avantajı da ameliyat sırasında canlı olarak alınan denge ve uzunluk verileridir. Ameliyat sırasında cerrah robotik olarak yapılan ölçümlerle diz protezinde bağ dengesini hatasız olarak gerçekleştirebilir. 

AMELIYAT SONRASINDA HASTAYI NELER BEKLİYOR?

 Robotik protez ameliyatı sonrası aynı gün, doktorlar eşliğinde fizyoterapistler hastaları ayağa kaldırarak ilk adımlarını attırır. Rutin olarak kullanılan epidural kateter ile ağrı tedavisi, en az ağrı ile ameliyat sonrası sürecin tamamlanmasını sağlar. Hızlı ve etkili bir rehabilitasyon programı ile hastalar genellikle birkaç gün hastanede kalır. Taburcu olduklarında desteksiz olarak yataktan kalkma, tuvalete gitme ve ev içerisinde dolaşma kabiliyetine sahip olurlar. 

ROBOTİK DİZ PROTEZI İÇİN EN İYİ ADAYLAR KIMLERDIR?

 Eklem kıkırdaklarında aşınma, dizde şekil bozukluğu oluşumu varsa, bacaklar içe yönelerek ‘O’ şeklini aldıysa m Kalça veya diz ekleminin içinde ve diz kapağının altında veya dışında özellikle aktivite ile oluşan ağrı, gece ağrısı ve uyku kalitesinde bozulma varsa m Eklem hareketlerinde sertlik ve kısıtlılık, dizin tam olarak açılamaması ve kapanamaması oluyorsa m Yürüme bozukluğu, sağlıklı ve ağrısız yürüme mesafesi kısaldıysa, denge kaybı varsa m Şikayetler dinlenme, kilo kaybı, fizik tedavi ve antienflamatuar ilaçlar gibi cerrahi olmayan tedavilere cevap vermiyorsa uygun adaydır. 

ROBOTİK YÖNTEMİN AVANTAJLARI NELERDİR?

 Ameliyat öncesi planlama ile en uygun protez boyutu ve yerleşim yeri tespit edilir. Ameliyat esnasında geleneksel kesi blokları kullanılmadan kemik kesimleri hatasız olarak tamamlanır. Ameliyat sırasında canlı verilerle diz protezi ameliyatı için çok önemli olan eklem dengesi mükemmel olarak sağlanır. Elde edilen kusursuz uyum sayesinde daha iyi ve daha uzun performans gösteren eklem yapısı olur. Dizdeki ve kalçadaki doğal hareket aralığının tam olarak onarılması sağlanır. Ameliyat sonrası hastalar hastanede daha kısa süre kalır, daha hızlı rehabilitasyon yapılır. Normal dokulara daha az zarar verildiği için iyileşme süresi de daha kısa olur. Sağlıklı kemik ve dokular maksimumda korunur. Ameliyat sonrası daha az ağrı duyan hastalar doğal olarak daha az ağrı kesici ilaç kullanır, böbrek ve karaciğer fonksiyonları da korunmuş olur. Hastanede kalma süreleri kısalır ve enfeksiyon gibi istenmeyen durumların oluşma riski de azalır. Hastalar daha kısa sürede aktif yaşantılarına dönebilir.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder