Soğuk algınlığı mı yaz alerjisi mi?

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayşenur Meriç Hafız anlatıyor

Bazı insanlar sadece kış aylarında üşütebileceğinizi düşünebilir, oysaki yaz aylarında da rüzgar ve soğuk içecekler boğaz enfeksiyonlarına sebep olabilir. Sanılanın aksine, soğuk algınlığına yakalanmak için dışarının soğuk olması gerekmez. Dışarısı sıcak olsa bile, soğuk algınlığına neden olan rinovirüs insanlarda kolayca yayılabilir ve bulaşabilir. Soğuk algınlığı veya yaz alerjisi birbirine karışabilir. Ayrımı şu şekilde yapabilirsiniz: Soğuk algınlığı ve alerjilerde hapşırma, burun akıntısı, tıkanıklık ve kaşıntı veya boğaz ağrısı şikayetleri aynıdır. Ancak soğuk algınlığı ek olarak öksürük, terleme ve ateş gibi diğer belirtileri de içerir. 

Belirtiler 1-2 hafta sonra kayboluyorsa, muhtemelen bir yaz soğuk algınlığı geçiriyorsunuz demektir. Belirtilerin 2 haftadan uzun sürmesi muhtemelen alerjinizin olduğu anlamına gelir. Yakınmaların şiddetinin değişmesi de ayırıcı tanıda önemli. Belirtilerin hafif başlayıp kötüleşiyor, sonra hafife dönüp kayboluyorsa soğuk algınlığı geçiriyorsunuz demektir. m Soğuk algınlığında genellikle her bir belirtinin başlangıcını ayrı zamanlarda yaşarsınız. Alerjilerde hepsi birden ortaya çıkar. Soğuk algınlığı enfeksiyon olduğundan, burnunuzu sildikten sonra mukus kalın ve yeşilimsi veya sarımsı olur. Alerjilerde mukus yarı saydam olur ve genellikle kıvamı daha ince olur. Yazın soğuk algınlığı geçiriyorsanız... Bol bol dinlenmeye ve uyumaya özen gösterin. Bağışıklık sistemini zora sokacak aşırı aktivite ve stresten kaçının. Bol sıvı, özellikle su için. Alkol, kahve veya enerji içecekleri içeceklerden kaçının. Çay gibi sıcak içecekler yatıştırıcı olabilir. Otlar soğuk algınlığı öldüremez veya savaşamaz. Yine de araştırmalar, bazı kişilerin bağışıklık sistemini destekleyerek soğuk algınlığıyla daha iyi savaşmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Rinovirüsle savaşmak için kullanılan popüler otlar; ekinezya, meyan kökü, mürver ve sarımsaktır. Nemlendiriciler doğrudan soğuk algınlığından kurtaramaz. Ancak özellikle burun akıntısı, tıkanıklık, boğaz ağrısı ve öksürük gibi belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Soğuk algınlığı yaklaşık 10 gün sürer. Belirtiler 7’nci gün civarında büyük ölçüde iyileşir. Soğuk algınlığınız 2 haftadan uzun sürerse doktorunuza görünün.

Sığ sulara balıklama atlamayın

Yazın sığ sulara dalma nedeniyle burun kırıklarında artış görülüyor. Temas sporları, düşmeler, motorlu araç kazaları da burun kırıkları nedenleri arasında. Burnuzun kırıldığını gösteren en önemli işaretler şunlar: m Burnunuza dokunurken ağrı veya hassasiyet, m Burun ve çevresindeki alanların şişmesi, m Burundan kanama, m Burun veya gözlerinizin etrafında morarma, m Çarpık veya şekilsiz burun, m Burundan nefes almada zorluk, m Burnunuzdan mukus akıntısı, m Burun pasajlarınızdan birinin veya her ikisinin tıkalı olduğunu hissetmek.

NE TÜR SORUNLARA YOL AÇAR?

 Burun kırığı, burnun iki yanını ayıran ince duvarın (nazal septum) yer değiştirmesiyle oluşan ve burun geçişini daraltan bir septum eğriliğine neden olabilir. Durumu düzeltmek için ameliyat gerekir. m Bazen kırık bir burunda pıhtılaşmış kan birikimi oluşur ve “septal hematom” adı verilen bir durum ortaya çıkar. Septal hematom, bir veya her iki burun deliğini tıkayabilir. Bu durum ilave bir kıkırdak hasarına yol açabileceği için hızlı cerrahi drenaj gerektirir. m Kırığınız kuvvetli bir çarpmadan kaynaklanıyorsa, kıkırdak kırığı da yaşayabilirsiniz. Yaralanmanız cerrahi tedavi gerektirecek kadar şiddetliyse, cerrah hem kemik hem de kıkırdak yaralanmalarınızı ele almalı. m Kırık bir burun için her zaman ameliyat gerekli değil. Nefes almada zorluk, kanamanın durmaması, çarpık bir burun görünümü ve burnunuzdan akan berrak sulu sıvı mevcudiyetinde mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder