Evlilik kumbarası

22 Mart 2018, Perşembe 05:00
AA
Sevgili, nişanlı, evli olun fark etmiyor... İlişkilerde parayı konuşmak kolay değil. Bu konuda tek doğru yok, çiftlere özel TERCİHLER var.Evliliklerde parayı konuşabilmek, sağlıklı iletişim kurabilmek, uzun dönemde güçlü bir ilişkiye sahip olmanızı sağlayacaktır. Eğer para konusunu açıkça konuşamıyorsanız o zaman eşinizle özel bir buluşma ayarlayın ve sohbete başlayın. Bu soruları ikiniz de boşlukları doldurarak yanıtlayın:

● Para benim için (.....) demek.

● Annem ve babam para ile ilgili (.....) düşünürdü.

● Ben büyürken evde para ile ilgili (.....) travmayı yaşadık.

● Çocukken para ile ilgili (.....) korkum vardı.

● Zengin insanlar (.....)’dır.

● Para insanları (.....)

● Daha fazla param olsaydı (.....) yapardım.

● Aslında içten içe duyduğum endişe şu ki (.....) ya ben (.....)

● Daha fazla param olması için ben (.....) yapıyorum.

Bu soruların cevapları size paraya yüklediğiniz anlamı gösterecektir. Sizinkini eşinizinkiyle karşılaştırın. Çayınızı koyun, samimiyetle konuşun. Ve birbirinize, paraya olan bakışı konusundaki anlayışınızı aktarın.

ÇİFTLER AÇIK VE NET OLMALI: Çiftlerin yüzde 70’İ Para yüzünden tartışıyor.


EKONOMİK ŞİDDET

Prof. dr. mehmet zihni sungur diyor ki; “evliliklerde para, yalnızca erkeğin konusu değil. maddi durumu eşten saklamak, ayrı tutmak ekonomik şiddettir.”


EVLİLİĞİ ERTELEDİK

SORU: Nişanlımın maaşı 3 bin lira, 17 bin lira borcu var. Borcun 9 bin lirası birisine kefil olduğu için. Tüm masraflarımızı kendimiz karşılayacağımız için evliliği de erteledik. Ne önerirsiniz? ● Burçin

CEVAP: Soruna değil, çözüme odaklanın. Sağlıklısınız ve çalışıyorsunuz. Kefil olmak, hukuki anlamda ‘borçtan sorumlu olmak’ demek. Burada yapılacak tek şey, nişanlınızın kredi notunun kötü etkilenmemesi için borcu ödemek. Ödemeye başlayıp asıl borçluya dava açabilirsiniz. Müstakbel eşinize karşı yapıcı olun. Yanlış kararlar almış olabilir ama ne olursa olsun bu konuda birbirinizi suçlamayın.


İSTEKLERİMİZ FARKLI

SORU: 6 aylık evliyim. Borçlarımız var. Eşim düğünden gelenlerle ve kredi çekip ev almak istiyor, bense araba alalım diyorum. Yönlendirmenize ihtiyacım var. ● Samet

CEVAP: Hayatınızda yepyeni bir dönem başlamış. Eşinizle beraber isteklerinizi yazın, önceliklendirin. İlk önce borçlarınızı ödeyin. Araba almak istek mi ihtiyaç mı? Araba almak eskiden yatırımdı. Hem bütçenize ek masrafları var. Yakıt, kasko, trafik sigortası, bakım gibi. Yine de son kararı birlikte verin.

TEK SORUNUMUZ PARA

SORU: Eşimle sadece para konuşunca kavga ediyoruz. Ailesi de, eşim de risk almaktan, borca girmekten çekinmiyor. Bense kredi kartı borcumun yarısını ödesem uyku uyuyamam. Biz nasıl anlaşacağız? ● Gülgün

CEVAP: Birbirinizin para ile ilgili geçmişini anlamanız da fayda var. Bu sayfadaki sorulara beraberce cevap verin. Parayı bir amaç olarak değil, araç olarak konumlandırın. Hayatı nasıl paylaşıyorsanız, bu konudaki endişelerinizi korkularınızı hayallerinizi de paylaşın.

ÜNLÜLERİN PARA KARAKTERLERİ: BERKSAN

HARCAYAMAZSAM PİŞMAN OLURUM

★ Para deyince aklınıza ilk gelen?


Sabancılar ve Koçlar.

★ İlk parayı kaç yaşında, ne işten kazandınız? Ne aldınız?

İlk paramı 7 yaşındayken aileme ait saat ve optik mağazasından kazandım. Çikolata ve gazoz aldım.

★ Restoranda hesabı (kadın/erkek) kim öder?

Erkek öder. Net...

★ Dayanamayıp hep aldığınız bir şey?

Dondurma.

★ Para ile ilgili pişmanlığınız var mı? Hayatımın son gününe kadar harcayamazsam pişman olurum.

★ Evdeki en güzel tasarruf yöntemi?

Evde olmamak.

★ Peşin / taksit?

Peşin.

★ Pazarlık yapar mısınız?

Bazen yapmaya çalışırım ama yapamam.

★ Şu an cebinizde kaç para var?

Sıfır.

★ Birisi sizden borç istese, siz de vermek istemeseniz ona ne dersiniz?

Öyle bir şey olmaz inşallah. Param varsa ‘yok’ diyemem çünkü.

★ Milyon verseler satmam dediğiniz şey?

Benliğimi.

★ Para ile ilgili sizi en çok kim etkiledi?

Babam... Değerini ve değersizliğini öğretti.

★ Para ile ilgili ilginç bir hikayeniz var mı?

Hiç ilginç hikayem yok. Zaten alışverişten alışverişe görüşüyoruz.

PARA NOTU: Para bizi hedeflerimize götüren bir araç. Berksan’a parayı hayatında doğru konumlandırmasını, bugün için harcarken, yarın için biriktirmesini öneriyorum. 7

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.