İyi bayramlar Türkiye

31 Ağustos 2017, Perşembe 05:00
AA
M.Ö. 2000’lerde yazılan bir Hitit duası ortaya çıkmış. Çok güzel, anlamlı ve düşündürücü...

Ben de bayram arifesinde, birlik beraberlik duygularıyla sevgi ve huzur içinde kendinizi dinlemeniz, hayatın telaşından uzaklaşıp iç sesinize kulak vermeniz ve kendinizi yeni döneme hazırlamanız için bu 2 bin yıllık söylemi, bize uyarladım.

HARCAMA HIZIMI DENGELE

■ Tanrım, beni yavaşlat.

■ Aklımı sakinleştirerek, cüzdanımı dinlendir.

■ Zamanın sonsuzluğunda, harcama hızımı dengele.

■ Günün karmaşası içinde, bana birikim yapma gücü ver.

■ Borç derdimi, belliğimde yaşayan akarsuların melodisiyle yıka, götür.

■ Yatırımın o büyüleyici ve iyileştirici gücünü duymama yardımcı ol.

■ Anlık keyifler için aylık bütçemi tepetaklak etmeme sanatını öğret.

■ Bütçe yapmak için istek-ihtiyaç ayrımı yapabilmeyi öğret.

■ Her gün bana harcamalarımı yazmamı hatırlat. Hatırlat ki, yarışı her zaman hızlı koşanın bitirmediğini, yaşamda hızı artırmaktan çok daha önemli şeyler olduğunu bileyim.

■ Cep bank hesabıma, telefonumdan huzurla bakmamı sağla.

CESARET, SABIR, AKIL, DOST

■ Bakıp göreyim ki, onun böyle güçlü ve büyük olması, yavaş ve iyi büyümesine bağlıdır.

■ Beni yavaşlat Tanrım ve para konularında kendi hayat değerlerimi belirleyip onlara uygun harcamamı öğret. Yardım et ki, değerlerim çerçevesinde hayatımı şekillendireyim. Ve hepsinden önemlisi...

■ Tanrım, bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için CESARET, değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenmek için SABIR, ikisi arasındaki farkı bilmek için AKIL ve beni aşkın körlüğünden ve yalanlarından koruyacak DOSTLAR ver.

EYLÜL'E HAZIRLANIN

 Bu bayramı ister tatilde, ister aile ziyaretinde, isterseniz de evinizde sevdiklerinizle geçiriyor olun. Kendinizi okulların açıldığı, işlerin yoğunlaştığı, evde yapılacakların (tadilat, boya badana...) artacağı Eylül’e hazırlayın. Şimdiden planlarınızı yapın ki, bayramdan sonra iki ayağınız bir pabuca girmesin.

6 BİN YILDIR DEĞİŞMEDİ

Yerçekimi kanunu gibi paranın kanunları da evrensel ve değişmezdir. Binlerce yıl önce Babil’de uygulanan parasal kurallar, modern dünyada güncelliğini koruyor. İşte 6 bin yıldır değişmeyen paranın evrensel kuralları:

İHTİYACA GÖRE

★ Para kesesine atılmış her 10 sikkeden yalnızca 9’u harcanmalıdır.

★ Her sikke değerlendirilmeli ve kalıcı gelir haline getirilmelidir.

★ Bütçe, eğlence ve isteklere göre değil, ihtiyaçlara göre düzenlenmelidir.

★ Başarılı yatırım yapanların önerileri dinlenmelidir. Çünkü başarılı yatırımcıların bilgeliği paranızı riskli yatırımlardan korur.

PLAN YAPIN

★ Layıkıyla yaşamak için öncesinden plan yapılmalıdır. Önceden plan yapın ve ailenizin refah içerisinde yaşamasını sağlayın.

★ Kendi beceri ve alışkanlıklarınızı geliştirin, öğrenin ve akıllı olun. Öyle yaşayın ki, kendinize bile saygınız olsun.

★ Şahsi evinizin sahibi, işinizde de kendiniz olun.

KREDİ ALAMIYORUM

Kredi kartı ve kredi ödemelerimde yasal takip ve icra gibi sıkıntılar yaşadım. Hepsi bitti, hiçbir borcum kalmadı ama 6 aydır kredi ve kredi kartı alamıyorum. Ne yapmalıyım? ● Serdar

Faturalarına otomatik ödeme talimatı ver. Harcamalarını banka kartınla yap. Belli bir süre kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunma. Çünkü kredi notunu olumsuz etkiliyor. 4-5 ay sonra düşük limitli bir kredi kartı için başvur.

İŞTEN ÇIKARILDIM...

Beklenmedik bir şekilde işten çıkarıldım. Bayramda dostlarla tatile gidecektik. Bunun için 10 bin lira da biriktirmiştik. Eşim bu durumda tatile gitmek istemiyor. Ben kararsız kaldım. Ne yapmalıyım? ● Mesut

Parası hazır bile olsa işsizliğin ne kadar sürecek belirsiz. Tatilde para düşünülmez. Hem sonradan pişman olabilirsin. Sana 4 bin lira için izin veriyorum. Bununla kral gibi gezin, güzel bir iş bulma planı yapın.

Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar; sevdiklerinizle sağlık, huzur ve mutluluk dolu bir bayram geçirmenizi temenni ederim.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.