Kredi notunu yükselt

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Özellikle bankalardan kredi almanızda belirleyici rol oynayan kredi notunuzu biliyor musunuz? Kredi notu nedir, nasıl yükseltilir? Gelin birlikte inceleyelim.

Nedir?

Kredi notu, kişilerin gelecek 12 aydaki borçlarını ödeme olasılıklarını tahmin etmek için hesaplanan not yani sizin finansal karneniz. 1-1900 arasında değişir. Notunuz 1’den 1900’e doğru ilerledikçe risk seviyesiniz azalır.

Nerede kullanılır?

Herhangi bir kredi başvurusunda bankaların baktığı önemli bir nokta ancak tek nokta değil. Kredi kullanırken, araba, ev kiralarken, işe girerken, cep telefonu veya beyaz eşya alırken kredi notunuz her zaman karşınıza çıkar.

Neden isteniyor?

Kredi notunuz sizin kredi almanızı zorlaştırmak için değil, yüksek kredi notu olan kişilerin kredi almalarını kolaylaştırmak için oluşturulmuş bir referans not. Ayrıca bazı bankalar kredi notunuza göre size uygun kampanyalı faiz oranları da sunabiliyor.

Nereden öğrenilir?

Kredi notunuzu banka uygulamanızdan ve Findeks’ten öğrenebilirsiniz.

Başkası görebilir mi?

Evet ancak başka birisi sizin kredi notunuzu öğrenmek istediğinde sizden onay alması gerekir. Size gelen kısa mesaja onay verirseniz kredi notunuzu başka birisi öğrenebilir.

Nasıl artırılır?

Kredi notunun yükselmesi zamana bağlı. Bu yüzden sadece ihtiyaç anında değil, ihtiyaç anının öncesinde de planlı bir şekilde kredi notunuzu takip etmeniz önemli…

Alışkanlıklar: Kredi ödeme alışkanlığı kredi notunuzun yüzde 35’ini oluşturuyor. Düzenli ödeme alışkanlığına sahip olup kredi, kredi kartı, kredi mevduat hesabı (KMH) borçlarını zamanında yatırmak kredi notunuzu olumlu etkiler. Kredi çekerken vadeyi ve aylık ödeme miktarını belirlerken de dikkatli olun! Ev kredisi borcunuz varsa tüm borçlarınızın toplamı aylık gelirinizin yüzde 40’ını geçmesin. Bu sayede borcunuzu zamanında, düzenli ödersiniz ve kredi notunuz yükselir.

Borç durumu: Mevcut hesap ve borç durumunuz kredi notunuzun yüzde 35’ini oluşturur. Kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız borç bakiyeleri ve limitleriniz kredi notunuz hesaplanırken dikkate alınır. Geçmişte borç ödemelerinizde gecikme olduğu için kredi notunuz düşükse, hatta bankalarla yasal takip sürecine gitme durumunuz olduysa panik yapmayın. İhtiyacınız olan şey, zaman. Bir süre borçlarınızı zamanında ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Yeni krediler: Kredi notunuzun yüzde 11’ini oluşturur. Henüz ödeme performansınızın belli olmadığı, yakın zamanda kullandığınız krediler risk oranınızı artırır.

Yoğunluk: Kredi kullanan ve ödemelerini düzenli yapmış bir kişinin kredi notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir. Bu durumun da kredi notuna etkisi yüzde 10 olur.

Öneri?

Şimdiye kadar kaç krediyi düzenli olarak kapattınız? Ne kadar sık kredi kullandınız? Bir düşünün bakalım… 18 yaşındaki gençlere, kredi kartlarını küçük miktarlarda kullanıp ekstre borçlarını kapatmalarını öneriyorum.

Günün sorusu

Niye düştü?

SORU: Birkaç gün önce 30 bin lira kredi çektim notum 1400’dü ancak krediden iki gün sonra notum 1065’e düşmüş. Kredi hariç hiçbir kart vs. başka ürünüm yok ve hiçbir gecikme de yok. Kredi notum neden düşmüş olabilir? l Salih

CEVAP: Yeni kredili ürün kullandığında borç arttığı için notun azalıyor. Ödemelerini düzenli olarak yapmaya devam edersen kredi notun da artmaya başlayacak.

Asgari ödeme etkiler mi?

Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemeniz kredi notunuzu etkilemez. Ancak asgari tutarın altında ödeme yapmanız kredi notunuzu düşürür.

SON YAZILARI

TÜM YAZILARI

Yazarlarımızdan

23 Kasım 2020, Pazartesi 08:23
23 Kasım 2020, Pazartesi 08:17
Sıradaki haber yükleniyor...
holder