1 ay sonra işler yoluna girer

18 Ocak 2015, Pazar 05:00
AA

Rahim ameliyatı olduktan 1 ay ya da 40 gün sonra doktor hastasını muayene eder. Eğer her şey normalse, sorun yoksa normal hayatınıza, cinsel yaşama dönebilirsiniz, endişeye gerek yok

Etkisi azalır mı?

28 yaşındayım, 2 yıldır doğum kontrol hapıyla korunuyorum. İdrar yolları enfeksiyonu için antibiyotik kullanmam gerekiyormuş. Acaba antibiyotik hapı birlikte içmemin bir zararı olur mu? Ya da gebelik riski artar mı?

CEVAP

[[HAFTAYA]]

Sevgili okuyucumuz, bazı ilaçlar doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Bunların içinde antibiyotikler de var. Uzun süre kullanımda sorun çıkabilir. Bu nedenle ek korunma yöntemleri gerekebilir. Doktorunuza danışın.

Korunmadık ama...

24 yaşındayım, 2 yıldır evliyiz. Hiç korunmadık ama hamile kalmadım. Doktora gittik, sorun yokmuş. Ne yapalım?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, doktora gitmişsiniz ve muayenede bir sorun olmadığı söylenmiş. Aslında bebek isteyen aileye sadece tek bir muayene ile bir sorun yok diyebilmek mümkün değil. Önce eşinizin muayene olması ve sperm analizi yaptırması gerekiyor. Spermlerin sayısı ve morfolojik yapılarının normal olup olmadığı incelenmeli. Sizde yumurtlama olup olmadığı, tüplerin açık olup olmadığı saptanmalı. Eğer bunlar normal ise detaylı incelemeler yapılmalı.

Cinsel hayata ne zaman dönerim?

43 yaşındayım. 1 ay önce rahim ameliyatı oldum. Rahim büyümesi ve myom vardı. Patoloji sonuçları iyi geldi. Nelere dikkat etmem gerekiyor? Normal yaşama ne kadar sonra başlamalıyım?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, geçirilen rahim ameliyatından sonra yaklaşık 30-40 gün sonra ameliyatı yapan doktorun sizi muayene etmesi ve her şeyin normal olduğunu söylemesi lazım. Böylece işler yoluna girer.

Kocama yaklaşamıyorum

27 yaşındayım, 1.5 yıllık evliyim. Benim çok kötü kokulu bir akıntım var. Kocamın yanına yaklaşamıyorum, sürekli ilişkiden kaçıyorum. Sizce bunun sebebi nedir?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, kötü kokulu akıntıların nedeni çoğu kez genital organlardaki çeşitli enfeksiyonlardır. Burada önce enfeksiyonun ne olduğu anlaşılmalı ve ona göre uygun tedavi yapılmalıdır. Doktorunuz smear testi ve kültür yaparak önce enfeksiyonun ne olduğunu anlar ve size gerekli ilaçları verir ve sorun da halledilmiş olur. Merak etmeyin.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.