Adet düzensizliğinin nedeni çok

AA

Adetlerin düzensizliği belli yaştaki kadınları ‘Erken menopoza mı giriyorum’ diye paniğe sevkediyor. Hanımlar, telaşa kapılmayın ama kontrolleri de aksatmayın. Tiroid bezindeki sorunlar, yaşanan sıkıntılar, rahim ağzındaki polipler düzensizliğin nedeni olabilir

Adetlerim neden düzensiz?

18 yaşımdayım. Adet görmeye başladığım tarihten beri sürekli düzensiz oluyorum. Ayrıca kistim de var. Acaba neden sürekli düzensiz adet oluyorum? Bunlar ilerde daha büyük sıkıntılar yaşamama neden olur mu? CEVAP Sevgili okuyucumuz, genç kızlarda genellikle tam bir düzene oturana kadar adet düzensizlikleri görülmesi normaldir. Yumurtalıklarda olan kistin cinsini ve yapısını bilmeden sorunuzu cevaplamam imkansız. En kısa sürede bir doktora giderek muayene olduktan sonra merak ettiğiniz soruların cevabını öğrenebilirsiniz. Sevgiler.

[[HAFTAYA]]

Erken menopoza mı giriyorum?

38 yaşındayım. İkinci adetimin üzerinden 10 gün geçti ve bir kez daha adet oldum. Bu kadar kısa sürede 3 kez adet olmam erken menopoz belirtisi olabilir mi? CEVAP Sevgili okuyucumuz, yazdığınız bu belirtiler erken menopozun tipik belirtileri değil. Adet düzensizliğinin birçok nedeni olabilir. Yaşanan sıkıntılar bile bu tür adet düzensizliklerine yol açabilir. Rahim ağzındaki polipler ya da tiroid bezinin düzensiz çalışması bile adetlerinizin düzensizliğe neden olabilir. Bununla beraber hormonlarınıza da kesinlikle bakınmalı. Bence bir doktora muayene olmanız ve gerçek sebebi bulmanız gerekir.

Hiç korunmadık ama hamile kalamıyorum


11 yıllık evliyim. Eşimle şimdiye kadar hiç korunmadık. İlk hamile kaldığımda 3 aylıkken düşük yaptım. Daha sonra 2 kez aşılama yoluyla çocuk sahibi olmaya çalıştık. Yine olmadı. Tüp bebek yaptık ama onda da sonuca ulaşamadık. Genetik testlerimizde herhangi bir sorun çıkmadı. Hangi yolu denemeliyiz, kime başvurmalıyız? CEVAP Sevgili okuyucumuz, yaşınızı belirtmemişsiniz. Ama eğer 40’lı yaşlarda değilseniz tüp bebek denemelerine devam etmenizde fayda var. Çok sıklıkla olmasa da 4-5 hatta 6 kere deneyebilirsiniz. Denemelerde gebe kalanların olduğu biliniyor. Bir tüp bebek merkezine gitmeniz iyi olacaktır. Bunlarla birlikte nedensiz kısırlık denen bir rahatsızlığın olduğunu da hatırlatmam gerek.

Akıntı sorunum bitmiyor


Yaklaşık 8 senedir sürekli akıntı şikayeti yaşıyorum. Gittiğim doktorların uyguladığı antibiyotik tedavileri kısa sürelerle yarar sağlıyor. Ama sonra beyaz renkli akıntı gelmeye devam ediyor. Ne yapmalıyım? CEVAP Sevgili okuyucumuz, sorunuzu yanıtlamadan önce size yapılan tetkikleri bilmem gerekiyor. Bu gibi rahatsızlıklarda smear testi yapılması çok önemli. Ayrıca ultrason ve kültür muayenesi sonuçları da gerekir. Ama çoğu durumda kadının tek başına tedavisi sorunların çözümünde yeterli olmuyor. Eşlerin beraber tedavi olması gerekiyor, sevgiler.

Sıradaki haber yükleniyor...