Aşıdan sonra gebelik mümkün

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Rahim ağzı kanserinden korunmak için yaptırılan aşının kadınlar için faydası var. Önemli bir yan etkisi tespit edilmemekle birlikte aşılarınız bittikten sonra hamile kalırsanız daha iyi olur. Böylece önlem de almış olursunuz

Ne zaman ayağa kalkarım?

46 yaşındayım. Rahimde 6 myom varmış. Doktor rahmin alınması gerektiğini söyledi. Acaba riski var mı? Ameliyattan ne kadar sonra ayağa kalkarım?

CEVAP: Sevgili okuyucumuz, rahimdeki myomların sayısının artması veya büyümesi veya myomların çeşitli şikayetlere neden olması durumunda ameliyat düşünülebilir. Bunun kararını doktorunuz verecektir. Ameliyattan sonra ertesi gün ayağa kalkacaksınız ve her gün miktarı artarak dolaşacaksınız. Eğer “Her şey ne zaman normale döner?” diyorsanız kişiden kişiye değişmekle beraber 3-4 haftaya ihtiyaç vardır. Sevgiler.

[[HAFTAYA]]

Aşı bitmeden hamile kalsam?

30 yaşında, 1 yıllık evliyim. Daha önce myom ameliyat oldum. Doktorum rahim ağzı kanseri aşısı da önerdi. Aşıya başladım. Çocuk sahibi olmak istiyorum. Acaba bu aşıyı tamamlamadan hamile kalabilir miyim? Ya da hamile kalıp aşıyı tamamlayabilir miyim?

CEVAP: Sevgili okuyucumuz, rahim ağzı kanseri aşınızın son dozunu da yaptırdıktan sonra gebe kalmanız bence daha uygun. Bu aşıların gebelikte kullanılması ile ilgili bugüne kadar gösterilmiş önemli bir kötü etki yok. Ama aşı kullanırken gebe kalan kadın sayısı çok az. Bu nedenle tam emin olunmayan bir konuda size birkaç ay daha gebeliği geciktirmenizi tavsiye ediyorum.

Kist gebeliği engeller mi?

Yakında evleneceğim. Bende corpus luteum adlı bir kist çıktı. Doktor bana ilaç verdi. Bu kist iyi huylu mu yoksa kötü mü? Bu kist çocuk sahibi olmamıza engel olur mu? Evlendikten sonra cinsel yaşamımı etkiler mi?

CEVAP: Sevgili okuyucumuz, Corpus Luteum kisti her ay doğal olarak yumurtalıkta oluşan kistik yapının hormonal dengelerdeki bozukluk nedeniyle olması gerekenden biraz daha büyük olarak bulunmasıdır. Çok şiddetli şikayetlere neden olmadıkça ameliyatına bile gerek yoktur. İleriki hayatınız için hiçbir problem çıkaracağını sanmıyorum. Doğum kontrol ilaçlarının bir süre kullanılması kistin küçülmesine yardımcı olur. Hatta hiç tedavi edilmese de bu kistler çoğu kere kendiliğinden küçülür. Merak etmeyin.

Aylık iğnenin zararı var mı?

1 yıldır evliyim. Her ay aylık iğne yaptırıyorum. Bu çocuk olmaz gibi bir riski var mı? Şu ana kadar hiçbir zararını görmemiştim. Adetimi günümde oluyorum.

CEVAP: Sevgili okuyucumuz, doğum kontrol yöntemi olarak hormonların kullanılması ile istenilen etki ancak ilaç kullanıldığı sürece devam eder. İlaç bırakıldıktan kısa bir süre sonra yumurtlama tekrar başlar ve gebe kalabilmek yeniden mümkün olabilir. Sizin için de gebe kalamama gibi bir risk olmayacağını sanıyorum. Doktor kontrollerini ihmal etmeden ilacınızı güvenle kullanabilirsiniz

Yazarlarımızdan

15 Nisan 2021, Perşembe 07:00
15 Nisan 2021, Perşembe 07:00
15 Nisan 2021, Perşembe 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder