Bebeğe enfeksiyon gecebilir

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hepatit B hastası kadınlar, karaciğer fonksiyonları normalse gebe kaldıklarında pek sorun yaşamıyor. Bu hastalık çocuğa doğum sırasında bulaşabilir. Bu nedenle bebeğe doğumdan sonra koruyucu iğne ve Hepatit B aşısı yapılıyor

Dış gebelik geçirdim

30 yaşındayım. 2 ay önce hamile kaldım ama dış gebelikmiş. Doktorum herhangi bir operasyon yapmadı. Acaba dış gebelik tekrarlar mı? Bu konuda sorun yaşar mıyım? Çocuğum olacak mı? CEVAP Sevgili okuyucumuz, dış gebelik genellikle belirti verir ve gerekli tedavi erken dönemde yapılmazsa ameliyat dahi gerekebilir. Dış gebeliğin oluşmasında birçok neden var. Özellikle gebelikten önce geçirilen iltihaplarla rahim kanallarında daralma veya sağa sola yapışma olması en sık gördüğümüz dış gebelik nedenidir. Rahim ve kanallarda yapılan ameliyatlardan sonra da bu olasılık artar. Tabii bu hastaların tekrar dış gebelik olma riski vardır. Sizin durumunuzu tam olarak bilemiyorum. Ama yüzde 2-5 oranında bir risk olabilir.

[[HAFTAYA]]

Bebeğime de geçer mi?

22 yaşındayım, 1 yıllık evliyim. Kronik hepatit B hastasıyım. Seneye hamile kalmak istiyorum. Acaba gebe kaldığımda sorunlar çıkar mı? Hepatit B çocuğuma bulaşır mı? Bulaşırsa onu korumanın bir yolu var mı? Aşılanmayla önleniyor mu? CEVAP Sevgili okuyucumuz, öncelikle kendinize iyi bakıp doktor kontrolünde beslenmenizi, size zararlı olabilecek şeylerden kaçınmayı öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Karaciğer fonksiyonları normalse, gebelik sırasında bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Bebeklik sırasında değil ama doğum sırasında enfeksiyon bebeğe geçebilir. Bu nedenle de doğumdan sonra bebeğe koruyucu (İmmungloblin) ve daha sonra da Hepatit B aşısı yapılmalıdır. Merak etmeyin, ama o günlere kadar kendinizi koruyun.

Adetim ilaç kullanınca düzenli

25 yaşındayım. Sürekli akıntı oluyor tıpkı adet oluyormuş gibi. Ayrıca da adetim düzensiz. Bir hafta aralıkla adet oluyorum. İlaç kullanınca iyi ama kullanmayınca kötü. Artık doktora gitmekten korkuyorum. Bir ara yumurtalıkta kistim vardı ama doktor “Geçti” demişti. Ne yapmam gerekiyor? CEVAP Sevgili okuyucumuz, sizde adet düzensizliği ve vajinal akıntı şikayeti var. Bu şikayeti olan milyonlarca kadın tedavi oluyor ve problemleri halledilebiliyor. Sizde de çok özel bir durum olduğunu sanmıyorum. Ya uygun ilaçlarla tedavi olmuyorsunuz veya verilen tedaviyi yeterince uygulamıyorsunuz. Bu konuyu tekrar düşünüp uygun bir yol bulmanızı öneririm.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder