Birkaç günde tedavi edilebilir

13 Ağustos 2013, Salı 05:00
AA

Mantar pek çok kadınının derdi... Ama büyütülecek bir şey değil. Doktora giderseniz o sizi yönlendirir. Mantar, uygun ilaçlar verilir ve temizlik kurallarına uyulursa bir ya da iki gün içinde tedavi edilecek bir rahatsızlık...

Bebeğe zararı olur mu?

30 yaşındayım. 22 haftalık hamileyim. Vajinamda mantar var. Aşırı kaşıntı, çok koku, küçük beyaz parçalar halinde akıntım var. Doktorum 2 hafta sonraya randevu verdi. Bu durumun bebeğime zararı olur mu? CEVAP Sevgili okuyucumuz, mantar enfeksiyonun bebeğinize bir zararı olacağını sanmıyorum. Ama sizin için iki hafta beklemek pek kolay olmayacaktır. Aslında tedavi olsanız bir iki günde geçecek bir hastalık. Bence doktorunuzla konuşup durumunuzu anlatın ve kolayca tedavi edilebilecek sorununuz için boşuna iki hafta beklemeyin. Sevgiler...

Çinsel isteğim yok oldu

24 yaşındayım ve yeni evliyim ama menopoza girdim. Hiç zevk alamıyorum. Menopoz cinsellik arzusunu yok ediyor mu? CEVAP Sevgili okuyucumuz, 24 yaşında neden menopoza girdiniz? Ameliyat mı oldunuz? Radyoterapi mi gördünüz? Yoksa bunların hiçbiri yok, hakikaten yumurtalıkların çalışması bu kadar erken mi durdu? Ameliyat, ışın tedavisi bunlar büyük hastalıkların sonucunda uygulanan tedaviler olduğu için işin psikolojik tarafı da olabilir. Ayrıca büyük üzüntü, ruhsal bir bozukluk sonucu da adetler durabilir. Yapılacak hormon analizleri durumu net olarak ortaya koyabilir. Menopozda olanlara gelince; cinsel isteksizlik menopozda mutlaka olması gereken bir durum değil. Ama hormonların azalması ciltte olduğu gibi vajinada da kuruluğa neden olur. Bu durum ilişkiyi zorlaştırır hatta ağrılı hale getirerek sonuçta isteksizliğe neden olur. Cinsel hazzın oluşmasını etkileyen o kadar çok faktör var ki bu sadece hormonlara da bağlanamaz. Ama bu konuda da yapılabilecek birçok şey olduğunu belirtmeliyim.

Anneliği tadar mıyım?

Bir süre önce condilom virüsü aldım. Tedavi gördüm, şimdi taşıyıcıyım. Ayrıca rahim ağzında bulunan et benlerini yaktırdım. Smear testimde sorun çıkmadı. Şimdi çocuk sahibi olmak istiyorum. Acaba bir etkisi olur mu? CEVAP Sevgili okuyucumuz, condilom denen oluşumlara ki halk arasında bunlara siğil denir. Siğile papilloma virüsü sebep olur. Genellikle ilişkiyle geçer. Dış genital organlarda ortaya çıkar ve tedavi edilmezse çoğalır, dış kısımları ve vajinayı kaplayabilir. Tedavisi ilaçla veya siğillerin elektrokoter, lazer ile ortadan kaldırılması şeklinde yapılır. Tedaviden sonra zaman zaman tekrarlayabilir. Önlemek için eşinizle, partnerinizle 1 yıla yakın prezervatifsiz ilişkide bulunmamanız gerekiyor. Virüsü tekrar alırsanız, aynı şeyleri yaşarsınız. Tedavi bittiğine göre gebe kalabilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.