Birkaç kilo alabilirsiniz

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstenmeyen gebelikten korunmanın en iyi yollarından biri doğum kontrol hapları. Bazı kadınlar kilo alırım diye ilacı kullanmak istemiyor. Evet, 1-2 kilo alabilirsiniz ama bu bir kural değil, kimileri de iştahsızlıktan yakınıp zayıflıyor

İlaç içmeyi unuttum

Doğum kontrol hapına yeni başladım. Geçen gün ilacımı almayı unuttum ve eşimle ilişkiye girdim. Gebe kalır mıyım? CEVAP Sevgili okuyucumuz, bir günlük gecikmenin çok önemli olmayacağını sanıyorum. Adet gecikmesi olursa kanda yapılan gebelik testini yaptırın.

[[HAFTAYA]]

Gebe miyim?

2 yıl aylık doğum kontrol iğnelerinden yaptırdım. 2 aydır adet görmüyorum. Test yaptım, negatif çıktı. Hamile kalma ihtimalim nedir? CEVAP Sevgili okuyucumuz, hormonal nedenlerden gecikme olabilir, psikolojik nedenler de burada rol oynayabilir. Bunları ancak bir doktor kontrolü ortaya çıkarabilir.

Kilo yapar mı?

Sizce doğum kontrol hapı kilo yapar mı? Eşim kilo yapar diye kullanmak istemiyor. Prezervatif dışında korunmak için ne kullanabiliriz? CEVAP Sevgili okuyucumuz, doğum kontrol hapları alınmaya başlanıldığı ilk aylarda sindirim sistemini etkileyebilir. 1-2 kilo kadar artışa neden olabilir. Ama bu bir kural değildir. Bazen de iştah kaybı sonucu kilo vermeye neden olabiliyor. Eğer hap kullanmak istemezse eşiniz spirali deneyebilir.

Kürtajdan başka yol var mı?


25 yaşında, 1 yıllık evli kadınım. 5 haftalık hamileyim. Bu çocuğu dünyaya getirmek istemiyorum. Kürtaj olmanın dışında bir yöntem var mı? Bir daha gebe kalmak istersem büyük bir sorunla karşılaşır mıyım? CEVAP Sevgili okuyucumuz, kürtajdan başka pratik bir yol yok. Her cerrahi müdahalenin olduğu gibi kürtajın da komplikasyonları olabilir. Çok nadir de olsa böyle bir şanssızlıkta olabilecekleri sıralamaktansa olmamasını temenni etmek bana daha doğru gibi geliyor.

Neden ağrı var?


42 yaşındayım. Memedeki ağrı sebebiyle ultrason çektirdim. Mamografi istendi. Sonucunu size yazıyorum. Önemli bir şeyim var mı? CEVAP Sevgili okuyucumuz, bu tahlilleri isteyen doktor arkadaşıma herhalde sonuçları götüreceksiniz. Anladığım kadarıyla önemli bir şey yok gibi ama sonucu doktorunuzun ağzından duymalısınız. Çünkü sizi en iyi değerlendirebilecek kişi o. Sağlığınızın korunması için kontrollerinizi ihmal etmeyin, bence yeter.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder