Çevreyi değil, doktoru dinleyin

29 Nisan 2015, Çarşamba 05:00
AA

Hamileler doğum şekli konusunda çoğu zaman etrafındakilerin tavsiyelerine uyuyor, doktorun dediklerine şüpheyle bakıyor. Doktor, önce sizin canınızı düşünür ve çocuğunuzun en sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi ister, onu dinleyin.

Kanama parça parça

33 yaşında ve 8 aylık gebeyim. İlk doğumum olacak. Doktorum “Çocuk ters geliyor ve sezaryen yapacağız” dedi. Etrafımdaki herkes bütün arkadaşlarım Normal doğur” diyorlar. Acaba siz ne tavsiye ediyorsunuz?

[[HAFTAYA]]

Cevap: Sevgili okuyucumuz, doktorunuz bebeğin durumunu, sizin yaşınızı ve belki başka bulguları da değerlendirerek size sezaryen tavsiye etmiş. Arkadaşlarınızın elindeki ölçü ne? Durumunuzuda biraz değerlendirmeye çalışalım. Makat gelişlerinde çocuğun vücudu önce çıkar ve baş sonra doğar. Zaman zaman çocuğun başının çıkmasında sorunlar olur. Baş takılır çıkmaz veya geç çıkar. Sonuçta çocuk kaybedilebilir veya oksijensiz kalması son ucu beyin hasarı oluşabilir. (Bu ihtimal on doğumdan birinde olabilir) Yaşınız 33. Bu da ilk doğum için biraz ileri bir yaş. Doğumun ilerlemesi, rahim ağzının açılması, çocuğun rahim içinde yeterince oksijen alabilmesi 18-20 yaşındaki bir kadının gebeliğinden çoğu kere farklı olacaktır. Belki daha bilemediğimiz sizin başka özel durumlarınız olabilir. Bence doktoru dinleyin. Ayrıca bugün sezaryen ağrısız yeterince emniyetli bir doğum şekli... Bu nedenle artık endişelenmeyi bırakın ve doktorun ne diyorsa onun tavsiyelerine uyun. Çocuğunuzu keyifle kucağınıza alın.

Bartholin bezini alacaklarmış

29 yaşındayım, bartolin kisti bulundu. Doktor önce ilaç tedavisi uyguladı ama tekrarlarsa ufak bir operasyonla sorunun çözüleceğini söyledi. Bu kist yarıldı ve içi temizlendi. Daha sonra da dikildi. Ama işe yaramadı. Bu kez bezi alacaklarmış. Ameliyatı olmalı mıyım? Bartolin kistinin tamamen geçmesi için bu bezin kazılması mı gerekiyor?

Cevap: Sevgili okuyucumuz, bartholin kisti genellikle ufak bir cerrahi müdahale ile çıkarılır. Bartholin bezinin iltihaplanarak kanalın tıkanması sonucu apse oluşabilir. Bu durumda o bölge kızarık, şiş ve ağrılıdır. Tedavide antibiyotik baskısı altında kist haline dönmüş ve içi cerahat dolu kese açılır. Böylece hastanın şikayetleri büyük ölçüde geçer. Kistin içi bir süre pansumanlarla temizlenir ve kesenin ağzının açık kalması sağlanır. Eğer bu konuda özen gösterilmezse açılan ağız kesenin içi tam dolmadan kapanır ve ilerleyen günlerde tekrar enfeksiyonun başlaması söz konusu olabilir. Sizin durumunuza gelince; tariflerle teşhis koymak pek kolay değil. Ben normal durumlarda yapılanı anlattım. Doktorunuz sizin durumunuzu görüp bir tavsiyede bulunuyorsa mutlaka onun dediğini yapmakta yarar var. Ya da bir başka uzmanın fikrini de alabilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.