Cildin düzelmesine yardımcı olur

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doğum kontrol hapları sadece istenmeyen gebelikler için kullanılmıyor. Yumurtalıklarda yaptığı etkiyle adet kanamalarını düzene sokuyor. Bununla beraber sivilcelerden şikayet eden kadınların cildinde düzelme de sağlıyor

Sivilceler de geçer mi?

22 yaşındayım, adetlerim düzenli olmadığı için doktora gittim. Doktor adetleri düzene sokmak için doğum kontrol hapı verdi ve bu ilacı kullanırsam yüzümdeki sivilcelerin de geçeceğini söyledi. Sizce bu doğru mu? CEVAP Sevgili okuyucumuz, doğum kontrol hapları yumurtalıklar üzerinde yaptığı etkiyle hem adet kanamalarını düzene sokuyor hem de yumurtalıklardan çıkan erkeklik hormonuna benzer etkisi olan maddelerin çıkışını etkiliyor. Böylece ciltte bir düzelmeye neden oluyor. Doktorun tavsiyelerine bence uyun.

[[HAFTAYA]]

Kist yeniden çıktı


35 yaşındayım. 3 ay önce bana “Sağ ve sol yumurtalıkta kist var” dediler. Daha önce de kist ameliyatı olmuştum. 1-2 ay hap kullandım ama kist küçülmedi. Kistin çapını yazıyorum. Ne olur yol gösterin. CEVAP Sevgili okuyucumuz, yumurtalık kistleri hakkında konuşmak o kadar zor ki... Çünkü çok çeşitli tipleri var ve yapılan kan testleri, ultrason muayenesi veya MR ve tomografi her zaman kistin tipini (İyi huylu mu kötü huylu mu olduğunu) tam olarak doğru gösteremiyor. Tavsiyem daha önce kist ameliyatı geçirmiş olduğunuz için iyi bir merkez sizi değerlendirsin.

Kanamalı kistim var

Benim sorum kanamalı bir kist tedavisinde doğum kontrol hapının kullanıldığı ilk ayda kanamanın kesilmesi kistin küçülmeye başladığını mı gösterir? Bu şekilde 3 aylık bir tedavi daha erken bitirilebilir mi? Tekrar kist oluşur mu? CEVAP Sevgili okuyucumuz, doğum kontrol haplarının kanamayı kesmesi her zaman yumurtalıklardaki kistin küçüldüğünü göstermez. Doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Tekrar olup olmayacağı kistin cinsine göre değişir.

Akıntımın rengi değişti ne yapmalıyım?

24 yaşındayım. Ara ara sarımtırak renkte olan akıntı 1 haftadır hafif kahve gibi kırmızımsı bir renk aldı. Adetim yakın, doktora gittim. Ultrason ile baktı, enfeksiyon için hap ve ilaç verdi. Adet olmazsam tekrar kontrole gelmemi söyledi. Sizce bu doğru bir tedavi mi? CEVAP Bence vajinal akıntı veya kanlı bir akıntı için ilaç vermeden önce akıntının nedenini araştırmak için smear test yapılmalı. Yaşınız çok genç. Önemli bir hastalık olacağını sanmam ama bence yapılması gereken bu. Doktorunuz sizi muayene etmiş. Bu arada rahim ağzını da görmüştür. Ultrasonla muayene ettiği için de rahim ve rahmin içini de değerlendirmiştir. Sonuçta verdiği ilaçlar iltihap için yeterli olacaktır. Eğer şikayetleriniz geçmezse tekrar doktorunuza başvurun. Doktorunuz gerekli göreceği testleri yapacaktır.

Yazarlarımızdan

24 Şubat 2021, Çarşamba 09:49
24 Şubat 2021, Çarşamba 07:00
24 Şubat 2021, Çarşamba 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder