Hastalık ilerlemeden önlem alın

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Her yıl smear testini yaptırırsanız tedbir almış olursunuz. Rahim ağzının bazı hastalıkları bu testler sayesinde ortaya çıkıyor ve 3-5 dakikada tedavi ediliyor. Kontrole gitmezseniz hastalık ilerler ve büyük operasyonlar gerekebilir

Rahim ağzı kanseri miyim?

24 yaşındayım, ilişkiye girmedim. Uzun süredir renkli akıntım var. Bazen yeşil, bazen mavi ve kötü kokuyor. Yumurtalıklarımda ağrı oluyor. Rahim ağzı kanseri olma ihtimalim var mı? CEVAP Sevgili okuyucumuz, ilişkide bulunmadıysanız rahim ağzı kanseri olma riskiniz sıfıra yakın. Bahsettiğiniz kokulu akıntı şikayeti incelenmeli ve tedavi edilmeli. Sanırım enfeksiyon söz konusu. Rahim ağzı kanserini yapan yüzde 98 olasılıkla HPV adı verilen virüsü ve bu virüsün 16, 18, 45 ve 31 no’lu tipleridir. Bildiğiniz gibi bu virüs büyük olasılıkla cinsel ilişki ile geçer ve hastalık 2-3 senede rahim ağzında hücre değişiklikleri yapar. Bu aşamada smear alınırsa hastalık yakalanabilir. Düzenli kontrol yapılmıyorsa ve gerekli tedavi uygulanmıyorsa 6-8 sene içinde kanser ortaya çıkabilir. Kadınlara ilişkiye başladıktan sonra senede 1 smear aldırmasını ve 40’lı yaşlardan sonra bunu 6 ayda bir tekrarlamalarını öneriyorum.

[[HAFTAYA]]

Anne olmak istiyorum


42 yaşındayım, ilk evliliğimden 1 kızım var. O zaman tüplerimi bağlatmıştım. İkinci evliliğimi yaptım. Tüplerim açıldı ama anne olamıyorum. 4 kez tüp bebek denedim, tutmadı. Acaba ne yapabiliriz? CEVAP Sevgili okuyucumuz, gebe kalamamanızın nedeni dikkatle araştırılmalı. 4 kere tüp bebek denemişsiniz, başarılı olmamışsınız. Bu ya ciddi bir sebebin olduğunu ya da tüp bebek yapan merkezin başarı oranının çok düşük olduğunu gösterir. İsterseniz bir kere daha iyi bir merkezde tüp bebek deneyin.

Aşırı kanamam var


31 yaşındayım, 1 çocuğum var. Korunmak için spiral taktırdım. 20 günde bir aşırı adet görüyorum. Acaba spiralden mi kaynaklanıyor? CEVAP Sevgili okuyucumuz, sanırım şikayetlerinizin nedeni spiral. Çıkarttırmadan önce bir muayene olun. Spiral yerinde mi bir bakılsın. Eğer spiral yerinde ise belki 1-2 ay ilaç tedavisiyle işler düzeltilebilir.

İlacı bırakayım mı?

30 yaşındayım ve 2 aydır doğum kontrol hapını kullanıyorum. Hapı içince mide bulantısı başlıyor. İlacı bıraksam olur mu? CEVAP Sevgili okuyucumuz, doğum kontrol haplarının içindeki hormonlar bazı gebeliklerde olduğu gibi bulantıya neden olabiliyor. Doktorunuzla görüşün belki biraz daha sabrederseniz kendiliğinden geçecektir veya doktorunuz ilacı değiştirebilir.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder