Her şey kistin türüne bağlı

AA

Kadınlarda yumurtalıklardaki kistler çok sık görülüyor. Ancak bu durumda hemen paniğe kapılmamak gerekiyor. Bazı kistler kendiliğinden geçebiliyor ama kimi de tehlikeli olabiliyor. Doktorunuz sizi muayene edip doğru şekilde yönlendirir

Gebe kalmam zorlaşır mı?


26 yaşındayım, 2 kez kürtaj oldum. 4 aydır evliyim ve çocuk istiyorum. Çocuğumun olmama ihtimali var mı? Doktor problem olmadığını söyledi. Bir de, “Böbreğinde kist var” dedi. Sonra film çekildi ama yokmuş. Kafam karıştı. Neden böyle oldu? Acaba ne yapmalıyım? CEVAP Sevgili okuyucumuz, iki kere kürtaj olmanız gebe kalmanızı (eğer bir komplikasyon, aksilik çıkmadıysa) engellemez. Zaten doktorunuz da bir sorun olmadığını söylemiş. Böbrek kistine gelince; pek çok kişinin böbreğinde ufak kistler bulunabilir, hiç haberi olmadan şikayetsiz yaşayabilir. Ama sizin kafanızı karıştıran şeyin çözümü, o hastaneye gidip sizin çekilen filminizi doktora tekrar gösterip kistin olup olmadığını ayrıca kistin önemli olup olmadığını anlamaktır.

[[HAFTAYA]]

Cildim de düzelir mi?


24 yaşındayım, adetlerim düzenli olmadığı için doktora gittim. Doktor adetleri düzene sokmak için doğum kontrol hapı verdi ve bu ilacı kullanırsam sivilcelerimin de geçeceğini söyledi. Sizce bu doğru mu? Yani cildimdeki sorun da düzelir mi? CEVAP Sevgili okuyucumuz, doğum kontrol hapları yumurtalıklar üzerinde yaptığı etkiyle hem adet kanamalarını düzene sokuyor hem de erkeklik hormonuna benzer etkisi olan maddelerin yumurtalıklardan çıkışını etkiliyor. Ve ciltte bir düzelmeye neden oluyor. Doktorunuzun tavsiyelerine bence uyun.

Kist hamile kalmamı engeller mi?

29 yaşındayım. 3 ay önce sağ yumurtalığımda bir kist tespit edildi. Doktorum smear testi ve kan tahlili yaptı. Sonuçlar temiz çıktı. Doktorum bir ilaç önerdi. 3 ay kullandım kontrolümde kistin hâlâ durduğu görüldü. Doktorum 6 ay daha bu hapı kullanmamı tavsiye etti. Çocuğum yok. Size iki sorum olacak. Bu kist hamilelikte bir problem oluşturur mu? İyi huylu bir kist daha sonra kötü huylu bir kiste dönüşebilir mi? CEVAP Sevgili okuyucumuz, yumurtalıklardaki kistler önemsiz, geçici kistler olabildiği gibi bazen basit gözükmelerine rağmen çok tehlikeli olabiliyor. Doktorunuzun muayene bulguları ve tahlil sonuçları (tümör belirteçleri) iyi ise gebe kalmanızda bir sakınca olacağını sanmıyorum. Uzun bir süre takip edilen ve iyi huylu olan bir kistin kansere dönüşmesi çok nadiren görülür. Sonuçta en doğru kararı sizi muayene eden hekimin vermesi gerekiyor.

Sıradaki haber yükleniyor...