İdrar yolu enfeksiyonları

16 Temmuz 2010, Cuma 05:00
AA

İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar vajinanın dengesini bozarak çeşitli sorunlara ya da mantara neden olabiliyor. Bu yüzden ilaç kullanırken sabırlı olmak, doktorun önerilerine harfiyen uymak gerekiyor.

Kullandığım ilaçlar kaşıntı ve yanma yapıyor

28 yaşında, 11 aylık evli bir kadınım. İdrar yolu enfeksiyonu geçirdim. Ancak tedavi görürken kullandığım antibiyotikler kaşıntı ve yanmaya neden oldu. Polikistik over denilen kistlerim var. 10-15 gün geçmeyen adet düzensizliklerim oldu ama doğum kontrol hapıyla düzene girdi. Tedaviye devam etsem düzelir gibi oluyor ama geçmiyor. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP Antibiyotik kullanımından sonra şikayetlerinizin arttığını söylüyorsunuz. Bu çok sık karşılaştığımız bir durum. Özellikle geniş spekturumlu (yani ... kuvvetli ve birçok bakteriye etkili) antibiyotikler vajina florasını (Vajinadaki asit-baz dengesini) bozarak normalde vajinada olan ve hastalık yapan mikropların girmesini engelleyen mikroorganizmaları da öldürür. Bu durum vajinanın müdafa silahlarının yok olması demektir ki işte o zaman çeşitli enfeksiyonlar ve özellikle mantar enfeksiyonları ortaya çıkar. Tedavide sabırlı olmak ve çok sık ilaç kullanmamak (veya gereğinden fazla ilaç) gerekir. Vajina florasının normale dönmesine yardımcı olacak ilaçlar daha faydalı olmaktadır. Kadın-doğum uzmanları bu tip hastalıkları başarı ile tedavi ederler.

Yumurtalığım alındı, anne olabilir miyim?

22 yaşındayken yumurtalık kanserine yakalandım. Tek yumurtalığım alındı ancak tümör kötü huyluydu. 8 santim olan tümör yumurtalığımla birlikte alındı. 6 ayda bir kontrollere gidiyorum. Şimdi 26 yaşındayım. Yakında evlenmeyi düşünüyorum, acaba ileride çocuğum olur mu?

CEVAP Yumurtalıkta kanser adı altında pek çok kötü huylu hastalık olabiliyor. Bir kere tam teşhis nedir? Bunu bilmek lazım. Ameliyatta ne yapıldı ve patoloji sonuçları neler? Ameliyat sonunda ek bir tedavi yapıldı mı? Sizin son muayene bulgularınız, son yapılan kan tahlilleri ve tümör markırlarınız gibi. Bu kadar ciddi bir konuya mutlaka yüz yüze konuşularak gerekli incelemeler yapıldıktan sonra karar verilmeli. Jinekolojik onkoloji eğitimi almış bir uzmanla görüşmenizi tavsiye ediyorum.

Akıntı ve kaşıntı var, mantar olabilir mi?

22 yaşındayım, genital bölgemde çok fazla kaşıntı oluyor. Kaşımaktan yara yapıyorum. Geçenlerde kanattığımı fark ettim. Acaba mantar olabilir mi?

CEVAP Akıntı ve kaşıntının bir arada olması çok büyük olasılıkla bir enfeksiyonun belirtisi. Bu enfeksiyon da ya mantar ya da trikomanas denen parazitin enfeksiyonudur (Bunlar dışında aynı şikayetleri yapan başka enfeksiyonlar var tabii). Yapılacak şey; vajinal smear alınarak akıntıdaki enfeksiyon yapan bakteri ve parazitlerin görülmesidir. Mantar veya trikomanas enfeksiyonu ise gereken ilaçlar yazılır ve bunları eşinizle beraber uygularsanız kısa sürede şikayetler geçer ve tekrarlama olmaz. Smear dışında akıntıdan kültür alınması da bir ölçüde tanı konulmasında yardımcı olabilir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.