KADIN SAĞLIĞI

03 Eylül 2014, Çarşamba 05:00
AA

Cinsel yasama etkisi yok

Hepatit C kan yoluyla bulaşan bir enfeksiyon. Eşlerden birinde Hepatit C bulunması çiftlerin cinsel yaşamlarını etkilemiyor. Gebe kalmadan önce uzman doktora başvurulmalı. Virüs 100 gebeden 5’inin bebeğine bulaşabiliyor

Anne olur muyum?

Her yıl düzenli test yaptırı rım, bu yıl Hepatit C olduğum fark edildi. Birkaç ay önce ameliyat geçirmiştim . 33 yaşınday ı m ve evlen mek istiyorum . Ama hastalık yüz ünden endişeliyim. Eşime bulaşır mı, anne olabilir miyim ?

CEVAP: Sevgili okuyucumuz, Hepatit C virüsünün yaptığı karaciğerin iltihabı diye özetlenebilir. Bu enfeksiyon genellikle kan yolu ile bulaşır. Bu nedenlerle de genellikle kan ürünleri ile uğraşanlarda görülür. Hepatit B ve AIDS’le karşılaştırıldığında Hepatit C’nin cinsel yolla bulaşma riski daha azdır. Eşlerden birinde Hepatit C virüsü bulunması evli çiflerin cinsel yaşamlarına kısıtlama getirmez. Hepatit C’li 100 gebeden 5’inin bebeğine virüs bulaşabilmektedir. Hepatit C ile infekte kadınların hamile kalmadan önce bir gastroenteroloğa görünmeleri gerekir. Kronikleşmiş C hepatitli hastaların yüzde 20 kadarında zamanla karaciğer sirozu gelişir. Bu bilgilerden sonra evlenmenizde ve gebe kalmanızda büyük bir sorun olmadığını söylemeliyim. Sevgiler.

Neden tüylenmem arttı? 24 y a ş ınd ayım ve 3 ayda bir an cak adet gö re biliyorum. Ya ptırdığım testlerd e hor monlarımd a pro blem oldu ğu sö ylendi. Bir de bende son zamanla rda tüy l enme arttı. Ho rmon düzens i zliği tüy l enme yapa r mı?

CEVAP: Sevgili okuyucumuz, adet aralarının açılması (özellikle sizinki gibi 2-3 ay arayla adet olma) çoğunlukla hormonal bozukluklardan olur. Hormon tahlilleriyle sorun ortaya çıkarılabilir. Yumurtalıkların fonksiyon bozukluğu hem yumurtlama problemini ortaya çıkarır hem de hormon yapımındaki bozukluk sonucunda erkeklik hormonu etkisindeki maddelerin yapımı artar. Bu da tüylerde artışa neden olur. Bu konuda deneyimli bir doktor rahatlıkla şikayetlerinizi tedavi edebilir, merak etmeyin...

Hâlâ adet görmedim

17 yaşında kızım. Adet düzensizliği , kıntı ve tüylenme  rtışın edeniyle doktora başavurdum. Yapılan ultrason ve k an tahllileri sonucunda bana polikistik over teşhisi konuldu. Doktor adet görmem için ba na ilaç ve rdi. Ama hâlâ adet görmedim . Sizce ben adet görene kadar bu ilaca devam etmeli miyim? 

CEVAP: Sevgili okuyucumuz, adetiniz geciktiği için doktorunuz size progesteron içeren bir hap vermiş. Burada dikkatlerden kaçan bir nokta var. Doktorunuzun bu ilacı bir hafta veya 10 gün kullanmanızı söylediğini sanıyorum. Siz ilacı içmeye devam ederseniz adet kanaması da gecikecektir. Doktorunuzla tekrar konuşun, sevgiler.

[[HAFTAYA]]

Sıradaki haber yükleniyor...