Kısırlık söz konusu değil

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kadınları istenmeyen gebeliklerden koruyan haplar kısırlığa neden olmaz. İlaç bırakılınca rahatlıkla hamile kalınabilir. Ayrıca bu ilacı 22 yıl boyunca düzenli içenler yüzde 50 oranında yumurtalık kanserinden korur...

Ya kısır olursam?

27 yaşında, 2 yıllık evli kadınım. 4 ay önce kasıklarımda sancı ile hastaneye gittim. Doktor çocuk yapmam gerektiğini, çocuk istemiyorsam doğum kontrol hapı kullanmam gerektiğini anlattı. Bu kısırlık yaptığına dair söylentiler beni tedirgin ediyor. Bunlar doğru mu? CEVAP Sevgili okuyucumuz, sizi muayene eden doktor arkadaşım doğum kontrol hapı tavsiye ettiğine göre kullanmanızda bir sakınca olmamalı. ‘Doğum kontrol hapları kısırlık yapar’ lafı nereden çıktı bilmiyorum. Kullandığınız sürece gebelik olmaz, ilacı kesip bebek istiyorsanız ve başka da bir sorununuz yoksa gebe kalabilirsiniz. Bu haplar 2 yıl düzenli olarak kullanıldığında kadını en tehlikeli hastalığı olan yumurtalık kanserinden yüzde 50 oranında koruyor.

[[HAFTAYA]]

Eşim menopozda ve kanlı akıntısı var, neden?


Eşim 64 yaşında ve menopoza gireli 14 sene oldu. Ancak son birkaç gündür 2 gündür kötü kokulu ve biraz da kanlı bir akıntısı oldu. Fazla kilolu ve şeker hastası. Bu akıntı önemli olabilir mi? CEVAP Sevgili okuyucumuz, adetten kesildikten sonra ortaya çıkan kanama ve bol, kokulu akıntıyı biz hep şüpheyle karşılarız. Kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biri rahmin iyi olmayan urlarıdır. Genellikle şişman, diyabetli ve tansiyonu yüksek olan hastalarda görülür. İlk belirtisi de kanama veya akıntıdır. Bu nedenle de adetten kesilme döneminde ve adetten kesildikten sonra jinekolojik muayenelerin ihmal edilmemesi gerekiyor. Bu muayenelerde ultrasonla rahim incelenir. Adetten kesilmiş birinde rahimin iç tabakası ince olarak görülmelidir. Eğer bu tabakada bir kalınlaşma varsa hastanın şikayeti olmasa da rahimdeki bu kalınlığın nedenini araştırmak gerekir. Böyle kanama veya akıntı olanlarda da aynı muayeneler yapılmalı ve mutlaka rahim içinden örnek alınmalıdır. Adetten kesilmiş bir kadında meydana gelen her kanama mutlaka kötü bir hastalığı işaret etmez. Ama önerilerime uymanızı tavsiye ederim. Eşinizi vakit kaybetmeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına götürmelisiniz. Eğer sonuç iyi çıkmazsa yani ameliyat gerekli görülürse tedavinizi jinekolojik onkoloji deneyimi olan birine veya bir merkezde yaptırmanızı öneririm.

Kokulu akıntım var

18 yaşında kızım. Kokulu, sarı beyaz, parça parça akıntım oluyor. Her gün iç çamaşırı değiştiriyorum. Kokusu kıyafetlerime siniyor. Ayrıca kaşıntı da oluyor. Bir de mercimek kadar iltihaplı bezeler çıktı. Ne yapmalıyım? CEVAP Sevgili okuyucumuz, kötü kokulu akıntılar daima bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkar. Mutlaka bir kadın doğum uzmanına müracaat etmelisiniz. Hastalık kronikleşince tedavi daha zor olur ve daha uzun sürer. Doktorun vereceği bir, iki ilaçla sorununuz çözülecektir.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder