Şikayet olmasa da kontrol şart

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Adet görme yaşına gelen kızların hiçbir şikayet olmasa da jinekolojik muayeneden geçmeleri gerekiyor. Doktor gelişimini değerlendirir, organda bir bozukluk olup olmadığına bakar ve bir sorun varsa geç kalmadan teşhis koyar

Hormon tedavisi görüyorum ama...

43 yaşındayım, 2 sene önce menopoza girdim. Cinsel ilgi ve isteğim azaldı. Vajinal kuruluk nedeniyle ilişkiye girmekte zorlanıyorum. Hormon tedavisine başladım. Zor günler geçiriyorum. Ne önerirsiniz? CEVAP Sevgili okuyucumuz, yaşınız daha çok genç. Hormon kullanmaya devam ederseniz bence durum düzelir. Menopozda sık karşılaşılan bir durumda genel isteksizlik halidir. Burada bir psikiyatristten yardım alınabilir. Çünkü basit depresyonlar hep gözden kaçmakta ama kişi kendini ve çevresini etkileyecek kadar negatif enerji üretebilmektedir. Psikolojik destek bu dönemde çok etkili bir yol gibi gözüküyor.

[[HAFTAYA]]

Kızım neden düzenli adet görmüyor
?

12 yaşında kızım var. Yakında 13 yaşına girecek. Ağustos ayında adet görmeye başladı. İlk 6 gün sürdü. İkinci ay yine adet gördü ama sonrasında 3 ay boyunca kesildi. Ne olur bana yardımcı olun. CEVAP Sevgili okuyucumuz, ilk adet görüldükten sonra herkeste bu kanamalar düzenli gitmeyebiliyor. Bazen birkaç yıl sonra adet düzenli olmaya başlıyor. Bazı kızlarda ise hormonal mekanizmadaki problemden dolayı adetlerin düzenli olması için ilaçla yardımcı olunması gerekiyor. Ayrıca daha önceleri de söz yazmıştım. Adet görme yaşına gelen kız çocuklarının şikayeti olmasa da jinekolojik muayeneden geçirilmesi Avrupa ve Amerika’da artık kural. Nedeni şu: Gelişimin değerlendirilmesi, genital organlarda yapısal bozukluğun olup olmadığının araştırılması ve bu yaşlarda nadir de olsa görülebilecek genital organlara ait tümörlerin erken tanınması. Kızınızı bir jinekoloğa götürüp muayene ettireceksiniz. Doktorunuz bir problem olup olmadığını muayeneden sonra söyleyebilir, sevgiler.

Neden hamile kalamıyor?

Eşim 36 yaşında. Çocuğumuz olmuyor. Eşimin rahim filmi çekildi ve kanallarından biri kapalı. Eşim hamile kaldı ama bebek gelişmedi. Ne yapmamız gerekiyor? CEVAP Sevgili okuyucumuz, gebeliğin ilk aylarında ortaya çıkan düşüklerde çoğu kere genetik bozukluklar söz konusudur. Bunun dışında genital organların yapısal durumu, geçirilen enfeksiyonlar etken olabilir. Yaş da önemli bir faktördür, ilerleyen yaş düşük oranlarında artışa neden olur. Eşinizin gebe kalamamasına gelince; yumurtlama takip edilmeli. Sorun yoksa rahim filmi çekilerek hem rahim içinde bir sorun olup olmadığı hem de açık olan tek tüpün durumu incelenmelidir.

Yazarlarımızdan

01 Ağustos 2021, Pazar 07:01
01 Ağustos 2021, Pazar 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder